Лиеж-Бастон-Лиеж

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лиеж-Бастон-Лиеж
Liège–Bastogne–Liège logo.png
Лого на трката
Детали за трката
Датум крај на април
Регион Ардени, Белгија
Локално име Liège–Bastogne–Liège (француски)
Прекар La Doyenne („Најстарата“)
Дисциплина Друмски велосипедизам
Натпреварување Светска турнеја UCI
Вид Монументален еднодневен класик
Организатор Amaury Sport Organisation
Историја
Прво издание 1892 (1892)
Изданија 100 (до 2014)
Прв победник  Леон Хуа (БЕЛ)
Најмногу победи  Еди Меркс (БЕЛ) (5 пати)
Неодамнешен победник  Сајмон Геранс (АВС)

Лиеж-Бастон-Лиеж (француски: Liège–Bastogne–Liège; често нарекувана La Doyenne („Најстарата“)[1][2][3]) — еден од петте монументи во европскиот професионален календар во друмскиот велосипедизам.[4] Се вози низ регионот на Ардените во Белгија, од Лиеж до Бастон и назад.

Лиеж-Бастон-Лиеж била дел од Светскиот друмски куп и е дел од белгиската серија арденски класици, која ја вклучува и Флеш Валон. Обете трки се организирани од Amaury Sport Organisation. Еднаш, Флеш Валон и Лиеж-Бастон-Лиеж биле организирани една по друга во т.н. Арденски викенд. Само седум возачи победиле на двете трки во иста година: Швајцарецот Ферди Киблер два пати (во 1951 и 1952), Белгијците Стан Окерс (1955) и Еди Меркс (1972), Италијанците Морено Аргентин (1991) и Давиде Ребелин, Шпанецот Алехандро Валверде (2006) и на крај Филип Жилбер во 2011 како дел од четирикратната победа со Амстел Голд Рејс и Брабант Пејл.

Победници[уреди]

Возач Тим
1892 Белгија Хуа, ЛеонЛеон Хуа (БЕЛ)
1893 Белгија Хуа, ЛеонЛеон Хуа (БЕЛ)
1894 Белгија Хуа, ЛеонЛеон Хуа (БЕЛ)
1895-
1907
Немало трка
1908 Франција Труселие, АндреАндре Труселие (ФРА)
1909 Белгија Фастре, ВикторВиктор Фастре (БЕЛ)
1910 Немало трка
1911 Белгија Деле, Јозеф ванЈозеф ван Деле (БЕЛ)
1912 Белгија Вершоре, ОмерОмер Вершоре (БЕЛ)
1913 Белгија Мориц, МауритсМауритс Мориц (БЕЛ)
1914-
1918
Немало трка
1919 Белгија Девос, ЛеонЛеон Девос (БЕЛ)
1920 Белгија Скиур, ЛеонЛеон Скиур (БЕЛ) Ла Спортив
1921 Белгија Мотијат, ЛујЛуј Мотијат (БЕЛ) Ла Спортив
1922 Белгија Мотијат, ЛујЛуј Мотијат (БЕЛ) Алсион
1923 Белгија Вермандел, РенеРене Вермандел (БЕЛ) Алсион
1924 Белгија Вермандел, РенеРене Вермандел (БЕЛ) Алсион
1925 Белгија Ронсе, ЖоржЖорж Ронсе (БЕЛ)
1926 Белгија Сметс, ДиодонеДиодоне Сметс (БЕЛ)
1927 Белгија Рес, МорисМорис Рес (БЕЛ)
1928 Белгија Мотард, ЕрнестЕрнест Мотард (БЕЛ)
1929 Белгија Шеперс, АлфонсАлфонс Шеперс (БЕЛ)
1930 Германија Бузе, ХерманХерман Бузе (ГЕР) Диркоп
1931 Белгија Шеперс, АлфонсАлфонс Шеперс (БЕЛ) Ла Франсес
1932 Белгија Хују, МарселМарсел Хују (БЕЛ)
1933 Белгија Гардие, ФрансоаФрансоа Гардие (БЕЛ) Сајкл де Пас
1934 Белгија Херкенрат, ТеоТео Херкенрат (БЕЛ) Ла Франсес
1935 Белгија Шеперс, АлфонсАлфонс Шеперс (БЕЛ) Дилекта
1936 Белгија Бекерт, АлбертАлберт Бекерт (БЕЛ) Алсион
1937 Белгија Меленберг, ЕлојЕлој Меленберг (БЕЛ) Алсион
1938 Белгија Делор, АлфонсАлфонс Делор (БЕЛ) Helyett
1939 Белгија Ритсервелт, АлбертАлберт Ритсервелт (БЕЛ) Дилекта-Де Дион
1940-
1942
Немало трка
1943 Белгија Депортер, РишарРишар Депортер (БЕЛ) Хелиет
1944 Немало трка
1945 Белгија Енгелс, ЖанЖан Енгелс (БЕЛ) Алсион
1946 Белгија Депредоме, ПросперПроспер Депредоме (БЕЛ) Дилекта-Волбер-Гарин
1947 Белгија Депортер, РишарРишар Депортер (БЕЛ) Гарин-Волбер
1948 Белгија Молен, МорисМорис Молен (БЕЛ) Мерсие-Хатчинсон
1949 Франција Дангијом, КамилКамил Дангијом (ФРА) Пежо-Данлоп
1950 Белгија Депредоме, ПросперПроспер Депредоме (БЕЛ) Жирарденго-Гарин
1951 Швајцарија Киблер, ФердинандФердинанд Киблер (ШВА) Фрејус-Фјорели-Тебаг
1952 Швајцарија Киблер, ФердинандФердинанд Киблер (ШВА) Фрејус-Тебаг
1953 Белгија Хертог, Алоа деАлоа де Хертог (БЕЛ) Алсион-Данлоп
1954 Луксембург Ернцер, МарселМарсел Ернцер (ЛУК) Терот-Хатчинсон
1955 Белгија Окерс, СтанСтан Окерс (БЕЛ) Елве-Пежо
1956 Белгија Брујне, Фред деФред де Брујне (БЕЛ) Мерсие-БП-Хатчинсон
1957 Белгија Шубен, ФрансФранс Шубен (БЕЛ) (поделена победа со Дерик, ЖерменЖермен Дерик) Елве-Пежо
1957 Белгија Дерик, ЖерменЖермен Дерик (БЕЛ) (поделена победа со Шубен, ФрансФранс Шубен) Фаема-Гуера
1958 Белгија Брујне, Фред деФред де Брујне (БЕЛ) Карпано
1959 Белгија Брујне, Фред деФред де Брујне (БЕЛ) Карпано
1960 Холандија Гелдерманс, АлбертАлберт Гелдерманс (ХОЛ) Св. Рафаел
1961 Белгија Лој, Рик ванРик ван Лој (БЕЛ) Фаема
1962 Белгија Планкерт, ЏефЏеф Планкерт (БЕЛ) Фландрија-Фаема-Клемент
1963 Белгија Мелкенбек, ФрансФранс Мелкенбек (БЕЛ) Мерсие-БП-Хатчинсон
1964 Белгија Блоклант, ВилиВили Блоклант (БЕЛ) Фландрија-Ромеро
1965 Италија Прециоси, КарминеКармине Прециоси (ИТА) Пелфорт-Соваж-Лежан
1966 Франција Анкетил, ЖакЖак Анкетил (ФРА) Форд Хатчинсон
1967 Белгија Годефрот, ВалтерВалтер Годефрот (БЕЛ) Фландрија-Де Клерк
1968 Белгија Свефелт, Валтер ванВалтер ван Свефелт (БЕЛ) Смитс
1969 Белгија Меркс, ЕдиЕди Меркс (БЕЛ) Фаема
1970 Белгија де Влеминк, РожеРоже де Влеминк (БЕЛ) Фландрија-Марс
1971 Белгија Меркс, ЕдиЕди Меркс (БЕЛ) Молтени
1972 Белгија Меркс, ЕдиЕди Меркс (БЕЛ) Молтени
1973 Белгија Меркс, ЕдиЕди Меркс (БЕЛ) Молтени
1974 Белгија Пинтенс, ЖоржЖорж Пинтенс (БЕЛ) МИК-Де Грибалди-Лудо
1975 Белгија Меркс, ЕдиЕди Меркс (БЕЛ) Молтени-Кампањоло
1976 Белгија Брујере, ЈозефЈозеф Брујере (БЕЛ) Молтени-Кампањоло
1977 Франција Ино, БернарБернар Ино (ФРА) Житан-Кампањоло
1978 Белгија Брујере, ЈозефЈозеф Брујере (БЕЛ) C&A
1979 Германија Турау, ДитрихДитрих Турау (ГЕР) Ејсбурке-Варнке Ајс
1980 Франција Ино, БернарБернар Ино (ФРА) Рено-Елф-Житан
1981 Швајцарија Фукс, ЈозефЈозеф Фукс (ШВА) Сило-Ауфина
1982 Италија Контини, СилваноСилвано Контини (ИТА) Бјанки-Поџо
1983 Холандија Рокс, СтевенСтевен Рокс (ХОЛ) Сем-Франс Лоара
1984 Ирска Кели, ШонШон Кели (ИРС) Скил-Сем-Рејдел
1985 Италија Аргентин, МореноМорено Аргентин (ИТА) Самонтана-Бјанки
1986 Италија Аргентин, МореноМорено Аргентин (ИТА) Самонтана-Бјанки
1987 Италија Аргентин, МореноМорено Аргентин (ИТА) Гевис-Бјанки
1988 Холандија Пул, Адри ван дерАдри ван дер Пул (ХОЛ) ПДМ-Конкорд
1989 Ирска Кели, ШонШон Кели (ИРС) ПДМ-Конкорд
1990 Белгија Ланкер, Ерик ванЕрик ван Ланкер (БЕЛ) Панасоник-Спортлајф
1991 Италија Аргентин, МореноМорено Аргентин (ИТА) Ариостеа
1992 Белгија Волф, Дирк деДирк де Волф (БЕЛ) Гатораде-Шато д’О
1993 Данска Серенсен, РолфРолф Серенсен (ДАН) Карера Џинс-Тасони
1994 Русија Берзин, ЕвгенијЕвгениј Берзин (РУС) Гевис-Балан
1995 Швајцарија Џанети, МауроМауро Џанети (ШВА) Полти-Гранароло-Сантини
1996 Швајцарија Ришар, ПаскалПаскал Ришар (ШВА) МГ Малјифичио-Техноџим
1997 Италија Бартоли, МикелеМикеле Бартоли (ИТА) МГ Малјифичио-Техноџим
1998 Италија Бартоли, МикелеМикеле Бартоли (ИТА) Асикс-КГА
1999 Белгија Ванденбрук, ФранкФранк Ванденбрук (БЕЛ) Кофидис
2000 Италија Бетини, ПаолоПаоло Бетини (ИТА) Мапеи-Квик Степ
2001 Швајцарија Каменцинд, ОскарОскар Каменцинд (ШВА) Лампре-Даикин
2002 Италија Бетини, ПаолоПаоло Бетини (ИТА) Мапеи-Квик Степ
2003 САД Хамилтон, ТајлерТајлер Хамилтон (САД) Тим ЦСЦ
2004 Италија Ребелин, ДавидеДавиде Ребелин (ИТА) Геролштајнер
2005 Казахстан Винокуров, АлександарАлександар Винокуров (КАЗ) Т-Мобајл Тим
2006 Шпанија Валверде, АлехандроАлехандро Валверде (ШПА) Кејс д’Епарњ-Илес Балеарс
2007 Италија ди Лука, ДанилоДанило ди Лука (ИТА) Ликвигас
2008 Шпанија Валверде, АлехандроАлехандро Валверде (ШПА) Кејс д’Епарњ
2009 Луксембург Шлек, ЕндиЕнди Шлек (ЛУК) Тим Саксо Банк
2010 Казахстан Винокуров, АлександарАлександар Винокуров (КАЗ) Астана
2011 Белгија Жилбер, ФилипФилип Жилбер (БЕЛ) Омега Парма-Лото
2012 Казахстан Иглински, МаксимМаксим Иглински (КАЗ) Астана
2013 Ирска Мартин, ДаниелДаниел Мартин (ИРС) Гармин-Шарп
2014 Австралија Геранс, СајмонСајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ

Победници по националност[уреди]

# на победи Земја
59  Белгија
12  Италија
6  Швајцарија
5  Франција
3  Ирска
3  Казахстан
3  Холандија
2  Германија
2  Луксембург
2  Шпанија
1 Австралија Австралија
1  Данска
1  Русија
1 Flag of the United States.svg САД

Повеќекратни победници[уреди]

Возачи кои успеале да ја освојат трката повеќе од еднаш.

Активните возачи се напишано со закосени букви.

Победи Возач Земја Години
5 Еди Меркс  Белгија 1969 + 1971 + 1972 + 1973 + 1975
4 Морено Аргентин  Италија 1985 + 1986 + 1987 + 1991
3 Леон Хуа  Белгија 1892 + 1893 + 1894
Алфонс Шеперс  Белгија 1929 + 1931 + 1935
Фред де Брујне  Белгија 1956 + 1958 + 1959
2 Луј Мотијат  Белгија 1921 + 1922
Рене Вермандел  Белгија 1923 + 1924
Ришар Депортер  Белгија 1943 + 1947
Проспер Депредоме  Белгија 1946 + 1950
Фердинанд Киблер  Швајцарија 1951 + 1952
Јозеф Брујер  Белгија 1976 + 1978
Бернар Ино  Франција 1977 + 1980
Шон Кели  Ирска 1984 + 1989
Микеле Бартоли  Италија 1997 + 1998
Паоло Бетини  Италија 2000 + 2002
Александар Винокуров  Казахстан 2005 + 2010
Алехандро Валверде  Шпанија 2006 + 2008

Наводи[уреди]

  1. http://www.letour.fr/stf/liege/1999/fr/lbl1.html
  2. Cycling Weekly, UK, 13 March 1993
  3. Cycling Weekly, UK, 7 March 1992
  4. Титулата „монумент“ нема официјално значење; често е употребувана од францускиот дневен печат со цел да го означи непроменливото место на трката во календарот, но терминот добива пошироко значење поради спортските коментатори на телевизиите, особено во САД

Надворешни врски[уреди]