Тур де Романди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Тур де Романди
Детали за трката
Датум крај на април
Регион Романди, Швајцарија
Англиско име Tour of Romandy
Локално име Tour de Romandie (француски)
Дисциплина Друмски велосипедизам
Натпреварување Светска турнеја UCI
Вид етапна трка
Историја
Прво издание 1947 (1947)
Изданија 65 (до 2011)
Прв победник  Дезире Кетелер (БЕЛ)
Најмногу победи  Стивен Роуш (ИРС) (3 победи)
Неодамнешен победник  Бредли Вигинс (ВБР)

Тур де Романди е етапна трка, која е дел од Светската турнеја. Се вози во регионот Романди, во францускиот говорен регион на Швајцарија. Започнала во 1947 во чест на 50 години велосипедизам во Швајцарија.

Трката традиционално започнува со пролог индивидуален хронометар во Женева и завршува со друг поединечен хронометар во планинските терени во Лозана. Последниот хронометар традиционално започнува на стадионот северно од Лозана, оди спуст кон југ до Лак Лемам (Женевско Езеро) и повторно се враќа назад нагоре кон стадионот. Не е изненадување, дека победник и неколку од првите возачи обично се одлични специјалисти за хронометри.

Текот на трката обично се движи кон север кон планините Јура и планинскиот масив Алпи во западна Швајцарија.

Победници[уреди]

Возач Тим
1947 Белгија Кетелер, ДезиреДезире Кетелер (БЕЛ)
1948 Швајцарија Киблер, ФердинандФердинанд Киблер (ШВА)
1949 Италија Бартали, ЏиноЏино Бартали (ИТА)
1950 Франција Фахлајтнер, ЕдуардЕдуард Фахлајтнер (ФРА)
1951 Швајцарија Киблер, ФердинандФердинанд Киблер (ШВА)
1952 Холандија Вагтман, ВаутВаут Вагтман (ХОЛ)
1953 Швајцарија Кобле, ИгоИго Кобле (ШВА)
1954 Франција Форестир, ЖанЖан Форестир (ФРА)
1955 Швајцарија Штрелер, РенеРене Штрелер (ШВА)
1956 Италија Форнара, ПаскалеПаскале Форнара (ИТА)
1957 Франција Форестир, ЖанЖан Форестир (ФРА)
1958 Франција Бовин, ЖилберЖилбер Бовин (ФРА)
1959 Швајцарија Гими, КуртКурт Гими (ШВА)
1960 Франција Ростолан, ЛујЛуј Ростолан (ФРА)
1961 Франција Ростолан, ЛујЛуј Ростолан (ФРА)
1962 Италија Росо, Гвидо деГвидо де Росо (ИТА)
1963 Белгија Боклан, ВилиВили Боклан (БЕЛ)
1964 Швајцарија Маурер, РолфРолф Маурер (ШВА)
1965 Италија Адорни, ВиториоВиторио Адорни (ИТА)
1966 Италија Мота, ЏаниЏани Мота (ИТА)
1967 Италија Адорни, ВиториоВиторио Адорни (ИТА)
1968 Белгија Меркс, ЕдиЕди Меркс (БЕЛ) Фаема
1969 Италија Џимонди, ФеличеФеличе Џимонди (ИТА) Салварани
1970 Шведска Петерсон, ГестаГеста Петерсон (ШВЕ)
1971 Италија Мота, ЏаниЏани Мота (ИТА)
1972 Франција Тевене, БернарБернар Тевене (ФРА) Пежо-БП-Мишелин
1973 Белгија Давид, ВилфридВилфрид Давид (БЕЛ)
1974 Холандија Зетемелк, ЈопЈоп Зетемелк (ХОЛ) Џитане
1975 Шпанија Галдос, ФрансискоФрансиско Галдос (ШПА)
1976 Белгија Мујнк, Јохан деЈохан де Мујнк (БЕЛ)
1977 Италија Барончели, ЏанбатистаЏанбатиста Барончели (ИТА)
1978 Холандија Велде, Јохан ван дерЈохан ван дер Велде (ХОЛ)
1979 Италија Сарони, ЏузепеЏузепе Сарони (ИТА)
1980 Франција Хино, БернарБернар Хино (ФРА) Рено-Елф-Џитане
1981 Шведска Прим, ТомиТоми Прим (ШВЕ) Бјанки
1982 Норвешка Вилман, ЈостенЈостен Вилман (НОР) Капри Зоне
1983 Ирска Роуш, СтивенСтивен Роуш (ИРС) Пежо-Шел-Мишелин
1984 Ирска Роуш, СтивенСтивен Роуш (ИРС) Ла Редаут
1985 Швајцарија Милер, ЈергЈерг Милер (ШВА) Скил-Сем
1986 Белгија Крикелион, КлодКлод Крикелион (БЕЛ) Хитачи
1987 Ирска Роуш, СтивенСтивен Роуш (ИРС) Карера Џинс-Вагабонд
1988 Холандија Велдшолтен, ГерардГерард Велдшолтен (ХОЛ) Вајнман-Ла Свис
1989 Австралија Андерсон, ФилФил Андерсон (АВС) ТВМ
1990 Франција Моте, ШарлиШарли Моте (ФРА) РМО
1991 Швајцарија Ромингер, ТониТони Ромингер (ШВА) Тошиба
1992 САД Хемпстен, АндиАнди Хемпстен (САД) Моторола
1993 Швајцарија Ришар, ПаскалПаскал Ришар (ШВА) Ариостеа
1994 Швајцарија Ришар, ПаскалПаскал Ришар (ШВА) ГБ-МГ Малифисио
1995 Швајцарија Ромингер, ТониТони Ромингер (ШВА) Мапеи-ГБ-Латексо
1996 Шпанија Олано, АбрахамАбрахам Олано (ШПА) Мапеи-ГБ
1997 Русија Тонков, ПавелПавел Тонков (РУС) Мапеи-ГБ
1998 Швајцарија Дифо, ЛоренЛорен Дифо (ШВА) Фестина
1999 Франција Жалабер, ЛоренЛорен Жалабер (ФРА) ONCE
2000 Италија Саволделји, ПаолоПаоло Саволделји (ИТА) Саеко Машине пер Кафе-Вали & Вали
2001 Италија Фриго, ДариоДарио Фриго (ИТА) Фаса Бортоло
2002 Италија Фриго, ДариоДарио Фриго (ИТА) Такони Спорт
2003 САД Хамилтон, ТајлерТајлер Хамилтон (САД) Тим ЦСЦ
2004 САД Хамилтон, ТајлерТајлер Хамилтон (САД) Фонак
2005 Колумбија Ботеро, СантијагоСантијаго Ботеро (КОЛ) Фонак
2006 Австралија Еванс, КеделКедел Еванс (АВС) Давитамон-Лото
2007 Холандија Декер, ТомасТомас Декер (ХОЛ) Рабобанк
2008 Германија Кледен, АндреасАндреас Кледен (ГЕР) Астана
2009 Чешка Кројцигер, РоманРоман Кројцигер (ЧЕШ) Ликвигас
2010 Словенија Шпилак, СимонСимон Шпилак (СЛО) Лампре-Фарнезе Вини [1]
2011 Австралија Еванс, КеделКедел Еванс (АВС) БМЦ Рејсинг Тим
2012 Велика Британија Вигинс, БредлиБредли Вигинс (ВБР) Тим Скај

Наводи[уреди]

  1. Алехандро Валверде завршил на ова издание како победник, но неговите резултати подоцна биле поништени, како последица на ретроактивната суспензија.

Надворешни врски[уреди]