Женевско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Женевско Езеро
Женевско Езеро - сателитска снимка
сателитска снимка
Место Швајцарија, Франција
Координати 46°26′ СГШ 6°33′ ИГД / 
Главен прилив Рона, Дранс
Главен истек Рона
Површина на сливот 7975 km²
Земји во сливот Швајцарија, Франција
Макс. должина 73 км (45 mi)
Макс. ширина 14 км (8.7 mi)
Површина 580.03 km²
Прос. длабочина 1.544 metres (5,070 ft)
Макс. длабочина 310 metres (1,000 ft)
Водна зафатнина 89 km³
Проточност (на езерската вода) 11.4 години
Надм. височина на површината 372 m (1,220 ft)
Острови Ил де Пелиз, Шато де Чиљон, Ил де Салањон, Ил де ла Харп, Ил Росо, Ил де Чојс
Населени места Женева (ШВА), Лозано (ШВА), Евијан (ФРА), Монтро (ШВА), Тонон (ФРА), Вевеј (ШВА)

Женевско Езеро (француски. Lac Léman или Lac de Genève; германски. Genfersee) — најголемо од сите алпски езера и прави широка полумесечиа заедно со реката Рона која во него се влева од југоисточниот крај, а излегува од југозападниот. Иако езерото во најширокиот дел има 14 км, силните ветрови можат да предизвикаат силни бури што повеќе се својствени за морињата и внатрешноста на копното. Северниот брег е густо населен, а најважни градови се Женева и Лозана. Падините по должината на езерскиот брег, свртени кон југ, претставуваат најголеми лозарски обласи во Швајцарија.[1]


Наводи[уреди]

  1. Seujet / Lac Léman rhone-geneve.ch. Retrieved on 2009-07-20