Трка околу Пекинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Трка околу Пекинг
Детали за трката
Датум октомври
Регион Пекинг, Кина
Локално име 环北京职业公路自行车赛
Прекар 环北京、环京赛
Дисциплина Друмски
Натпреварување Светска турнеја UCI
Вид Етапна трка
Историја
Прво издание 2011 (2011)
Изданија 3 (до 2013)
Прв победник  Тони Мартин (ГЕР)
Најмногу победи  Тони Мартин (ГЕР) (2 победи)
Неодамнешен победник  Бењат Инчаусти (ШПА)

Трката околу Пекинг — етапна професионална велосипедска друмска трка, која се одржува во Кина. Нејзиното прво издание се одржало од 5 до 9 октомври 2011, како завршен настан во светската турнеја UCI 2011. Трката е партнерство помеѓу UCI и локалната власт на Пекинг и покрива период на соработка од четири години, од 2011 до 2014. Трката е наследство од Летните олимписки игри 2008 и го промовира Пекинг како глобален град.[1]

Победници[уреди]

Возач Тим
2011 Германија Мартин, ТониТони Мартин (ГЕР) ХТЦ-Хајроад
2012 Германија Мартин, ТониТони Мартин (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ
2013 Шпанија Инчаусти, БењатБењат Инчаусти (ШПА) Мувистар Тим

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]