Ваут Пулс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ваут Пулс

Пулс на Тур де л’Ен 2013
Лични податоци
Цело име Ваутер Пулс
Роден 1 октомври 1987 (1987-10-01) (27 г.)
Венреј, Холандија
Висина 1,86 м
Маса 66 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Омега Парма-Квик Степ
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за искачување
Професионални клубови
2006–2008
2009–2013
2014–
Фондас-П3Трансфер Тим
Вакансолел
Омега Парма-Квик Степ
Последна промена
22 јули 2014

Ваутер Пулс (холандски: Wouter Poels; р. 1 октомври 1987) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Омега Парма-Квик Степ.[1]

Откако настапувал со екипата Вакансолел-ДКМ од 2009,[2] Пулс се преместил во екипата Омега Парма-Квик Степ за сезоната 2014.[1]

Скоро и да го загубил својот бубрег по страшниот пад на шестата етапа на Тур де Франс 2012.[3]

Достигнувања[уреди]

2008
1. Краен пласман Вуелта Сиклиста а Леон
2010
2. Краен пласман Тур де л’Ен
1. Етапа 4
1. Етапа 4 Трка околу Британија
2011
3. Краен пласман Трка околу Медитеранот
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
4. Краен пласман Вуелта а Мурсија
4. Краен пласман Трка околу Полска
1. Етапа 3 Тур де л’Ен
2. Етапа 5 Вуелта а Еспања
2. Етапа 15 Вуелта а Еспања
2012
2. Краен пласман Трка околу Луксембург
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 3
3. Краен пласман Вуелта а Мурсија
8. Краен пласман Тирено-Адријатико
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
2013
8. Краен пласман Тур де л’Ен
1. Етапа 4
9. Краен пласман Трка околу Баскија
10. Краен пласман Тирено-Адријатико
2014
1. Етапа 1 (ТТТ) Тирено-Адријатико
9. Страде Бјанке
10. Краен пласман Трка околу Баскија
1. Етапа 4

Наводи[уреди]

  1. 1,0 1,1 ОПКС потпиша со Ваут Пулс и Ханиер Асеведо“, „Омега Парма-Квик Степ“, Decolef, 1 септември 2013 (конс. 7 септември 2013).
  2. Аткинс, Бен. „Вакансолел-ДКМ ги презентираше дванаесетте нови возачи за 2012“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 3 јануари 2012 (конс. 7 јануари 2012).
  3. Пулс оптимистичен за враќање на трките во 2013 година“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 29 ноември 2012 (конс. 12 април 2014).

Надворешни врски[уреди]