Казахстан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Република Казахстан
Қазақстан Республикасы
Республика Казахстан
Знаме Грб
ХимнаМенің Қазақстаным (казашки)
Meniñ Qazaqstanım (транскрипција)
„Мој Казахстан“

Главен град Астана
51°10′ СГШ 71°30′ ИГД / 
Најголем град Алмати
Службен јазик Казашки (државен)
Руски (официјален)
Народности  67,4% Казаци
25,9% Руси
3,7% Украинци
2,5% Узбеци
2,4% Германци
1,7% Татари
6,4% други[1]
Демоним Казак
Казахстанец
Уредување Претседателска република
 -  Претседател Нурсултан Назабаев
 -  Премиер Карим Масимов
Независност од Советскиот Сојуз 
 -  Прв канат 1361 како Белата Орда 
 -  Втор канат 1428 како Узбешката Орда 
 -  Трет канат 1465 како Казашката Орда 
 -  Алашка Автономија 13 декември, 1917 
 -  Казашка СССР 5 декември, 1936 
 -  Објавена независност 16 декември, 1991 
 -  Финализирана 25 декември, 1991 
Површина
 -  Вкупна 2.724.900 км2 (9та)
 -  Вода (%) 1,7
Население
 -  Попис 2009 16.402.861 [2]
 -  Густина 5,4 жит/км2 (226та)
БДП (ПКМ) проценка за 2008
 -  Вкупен $177,545 билиони[3] 
 -  По жител $11.416[3] 
БДП (номинален) проценка за 2008
 -  Вкупно $132,229 билиони[3] 
 -  По жител $8.502[3] 
Џини (2005) 30.4[4] (низок
ИЧР (2006) 0,807 (висок) (71ва)
Валута Тенге (Tenge symbol.svg) (KZT)
Часовен појас Западна/Источна (UTC+5/+6)
 -  (ЛСВ) не се менува (UTC+5/+6)
Се вози на десно
НДД .kz
Повик. бр. 7

Казахстан, поретко и Казакстан (казашки: Қазақстан, изговор [ˈqɑzɑqstɑn]; руски: Казахстан, руски изг. [kazəxˈstan]), официјално Република Казахстан, е држава во Централна Азија и Источна Европа. Главен град е Астана. Површината на државата е 2.727.300 km² (поголема од Западна Европа).

Етимологија[уреди]

Историја[уреди]

Географија[уреди]

Карта на градовите во Казахстан.

Казахстан граничи со Русија, Кина, Киргистан, Туркменистан и Узбекистан. Има брегови на ивица на Касписко Море и Аралско Море. Климата во Казахстан е континентална. Средните јануарски температури се движат од -25ºС (на север и во централен Казахстан) до -3ºС (најуг); средните јулски температури соодветно од 19 до 30ºС. Врнежите во државата се просечно до 300 мм, во пустините под 100 мм, а на планините до 1 600 мм.

Казахстан е диктаторска земја со една партија која ги има сите места во парламентот.

Население, јазик и религија[уреди]

Култура во Казахстан[уреди]

Спорт во Казахстан[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Управување
Општи информации
Search sister project Википатување има туристички водич за Kazakhstan.

Заедница на независни држави

Азербејџан | Белорусија | Ерменија | Казахстан | Киргистан | Молдавија | Русија | Таџикистан | Туркменистан | Узбекистан | Украина