12 ноември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< ноември >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

12 ноември е 316-иот ден во годината според григоријанскиот календар (317-и во престапна година). Остануваат 49 денови до крајот на годината.

Настани:

1933  Хитлеровата Национал-социјалистичка работничка партија доби мнозинство во парламентот и дојде на власт во Германија. Тогаш настана најмрачното движење во поновата историја на светот - нацизмот, кој доведе до Втората светска војна. Нацизмот беше доктрина која на човештвото му навести истребување на народите во походот за „големогермански простор“.
1941  Советските вооружени сили го запреа надоаѓањето на нацистичките сили кон Москва.
1992  Во Берлин започна судењето на поранешниот претседател на Источна Германија, Ерих Хонекер. На најспектакуларниот судски процес во Германија, Хонекер одговараше за убиство на 12 бегалци. На клупата на обвинетите се најдоа и шест поранешни членови на Министерството за национална одбрана.
2001  Тројца припадници на специјалната единица на македонската полиција „Лавови" загинаа, а повеќе се ранети во близина на тетовското село Требош.

Родени:

1547  Клаудија Валоа — француска принцеза.
1833  Александар Бородин — руски композитор и хемичар (п. 1887.)
1840  Огист Роден — француски скулптор (п. 1917.)
1866  Сун Јат Сен — кинески политичар.
1933  Борислав Ивков — српски шахист.
1934  Леонид Штајн — украински шахист.
1948  Хасан Руханипретседател на Иран.
1953  Василис Карас — грчки пејач.
1961  Надја Команечи — романска гимнастичарка.
1972  Пабло Зарницки — аргентински шахист.
1974  Дарио Шимиќ — хрватски фудбалер.
1975  Алесандро Бириндели — италијански фудбалер.
1976  Мауро Каморанези — италијански фудбалер.
1979  Мунтазар ал Зејди — иракски новинар.

Починале:

607  Бонифациј III — римски папа.
1035  Кнут Велики — дански крал.
1252  Бланка Кастилјска — кралица на Франција.
1693  Марија ван Остервејк — холандска барокна сликарка.
1903  Камиј Писаро — француски уметник.
1916  Персивал Лоуел — американски астроном.
1955  Тин Уевиќ — еден од најголемите хрватски поети на сите времиња.
1973  Иван Точко — истакнат современ македонски писател и новинар.
1981  Херман Пилник — аргентински шахист.
1989  Долорес Ибарури - Ла Пасионарија — шпанска револуционерка.
1988  Јаника Балаж — југословенски музичар.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември