13 ноември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Шаблон:Ноември 2015 13 ноември е 317-иот ден во годината според григоријанскиот календар (318-и во престапна година). Остануваат 48 денови до крајот на годината.

Настани:

1944  НОВ: Ослободено е Скопје
1945  Францускиот генерал Шарл де Гол е избран од 555 пратеници за претседател на привремената влада на Франција. Во новата коалициска влада, влегуваат и петмина комунисти.
1994  Швеѓаните на референдум одлучиле дека нивната земја може да се приклучи на Европската унија.
1997  Петнаесет земји меѓу кои и Република Македонија, ја потпишаа Европската конвенција за националностите.
2006  Европската Унија одобри преговори за визни олеснувања за Западен Балкан.

Родени:

354  Августин Хипонски — христијански философ.
1312  Едвард IIIкрал на Англија.
1813  Петар Петровиќ - Његошвладика и владетел на Црна Гора.
1818  Михаил Катков — руски публицист.
1834  Николај Столетов — руски офицер.
1850  Роберт Луис Стивенсон — англиски писател.
1882  Добри Даскалов — македонски револуционер и војвода.
1884  Добри Даскалов — македонски револуционер.
1899  Хуанг Сјенфан — кинески историчар и антрополог.
1915  Станко Липшаоперски пејач.
1922  Климе Стојоски — македонски партизан.
1957  Стивен Бекстер — британски писател.
1959  Хари Костовпремиер на Македонија.
1965  Владимир Трајковски — претседател на Македонското научно здружение за аутизам.
1969  Џерард Батлер — шкотски актер.
1980  Лауренс тен Дам — холандски велосипедист.
1982  Куми Кода — јапонска пејачка.
1991  Џефри Брума — холандски фудбалер.

Починале:

565  Јустинијан I — византиски император.
867  Никола I — римски папа.
1093  Малколм III — шкотски крал.
1143  Фулк Ерусалимски — крал на Ерусалим.
1357  Иван II Московскикнез на Московското кнежество и голем кнез на Владимирско-Суздалското кнежество.
1868  Џоакино Росини — италијански композитор.
1981  Винсент Фереира Пастиња — мајстор по афро-бразилската боречка вештина Капуера.
1903  Камиј Писаро — француски сликар.
1912  Патријарх Јоаким III — патријарх на Константинопол.
1974  Виторио де Сикаиталијански режисер и артист.

Празници:

1944  Ден на ослободувањето на Скопје
1993  Ден на македонското друштво на ортопеди и трауматолози
јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември