22 ноември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< ноември >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

22 ноември е 326-иот ден во годината според григоријанскиот календар (327-и во престапна година). Во астрологијата - првиот цел ден на хороскопскиот знак стрелец.Остануваат 39 денови до крајот на годината.

Настани:

1908  Во Битола е усвоена албанската азбука.
1943  Либан стекнува независност од Франција.
1963  Во Далас е убиен американскиот претседател Џон Кенеди.
1974  Генералното собрание на Обединетите Нации и доделува статус на набљудувач на Палестинската ослободителна организација.
1991  Египетскиот политичар Бутрос Бутрос-Гали е избран за генерален секретар на Обединетите Нации, со што стана прв Арап (и прв жител на Африка) избран на таа функција.

Родени:

1458  Јаков Обрехт — холандиски композитор.
1602  Елизабета — сопруга на шпанскиот крал Филип IV.
1616  Џон Волис — англиски математичар.
1819  Мари ан Еванс — англиска писателка.
1869  Андре Жид — француски романописец, есеист и критичар.
1877  Ади Ендре — најпознат унгарски лиричар.
1881  Енвер паша — турски командант.
1890  Шарл де Голпретседател на Франција.
1940  Тери Гилијам — американско-британски режисер.
1984  Скарлет Јохансон — американска актерка.

Починале:

1286  Ерик V — крал на Данска.
1318  Михаил II — голем кнез на Владимирско-суздалското кнежество.
1617  Ахмед I — отомански султан.
1819  Лучијано Леџо — мафијашки член, инспирација за романот „Кум“ на Марио Пузо.
1900  Артур Саливен — познат британски композитор и диригент.
1916  Џек Лондон — американски писател.
1963  Џон Кенедипретседател на САД.
1971  Кирил Николов — македонски новинар.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември