6 ноември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< ноември >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

6 ноември е 310-иот ден во годината според григоријанскиот календар (311-и во престапна година). Остануваат 55 денови до крајот на годината.

Настани:

355  Констанциј II го прогласил Јулијан Отпадникот за цар на Рим.
1315  Данте Алигиери е осуден на смрт.
1512  Фернандо Магелан пристигнал на Молучките Острови.
1860  Абрахам Линколн станал претседател на САД.
1942  Во селото Битуше, Гостиварско, проработи првата партизанска печатница во Македонија „Гоце Делчев“.
1943  Втора светска војна: Советската армија го ослободил градот Киев.
1944  Ослободени се градовите: Радовиш, Дојран и Валандово.
1984  Роналд Реган повторно е избран за претседател на САД.
1996  Хрватска била примена во Советот на Европа.

Родени:

1479  Хуана I Кастилјска — кралица на Кастилја и Леон.
1494  Сулејман Величенствениот — отомански султан.
1661  Карлос II — крал на Шпанија.
1787  Вук Стефановиќ Караџиќ — реформатор на српскиот литературен јазик.
1814  Адолф Сакс — белгискиот призводител на дувачки инструменти.
1909  Трајко Прокопиев — истакнат македонски композитор и диригент
1921  Јован Кокаловски — македонски поет, новинар и публицист.
1939  Јордан Добревски — македонски писател за деца и драмски автор.
1948  Роберт Хибнер — германски шахист.
1979  Алесандро Балан — италијански велосипедист.
1986  Томас де Гент — белгиски велосипедист.
1987  Ана Ивановиќсрпска тенисерка

Починале:

1032  Јован XIX — римски папа.
1406  Инокентиј VII — римски папа.
1632  Густав II Адолф — шведски крал.
1836  Шарл X — француски крал.
1893  Петар Илич Чајковски — најистакнат руски композитор и еден од најголемите симфоничари во 19 век.
1915  Христо Чернопеев — бугарски офицер, учесник во македонското револуционерно движење.
1933  Андреј Љапчев — премиер на Бугарија.
1989  Владимир Хоровиц — еден од најпознат пијанисти на XX век.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември