4 ноември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< ноември >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

4 ноември е 308-иот ден во годината според григоријанскиот календар (309-и во престапна година). Остануваат 57 денови до крајот на годината.

Настани:

1814  Прогласен е норвешкиот устав, со кој оваа земја стана независно кралство, поврзано со Шведска само преку личен сојуз.
1893  (23 октомври по стариот календар) Во Солун, со учество на истакнатите македонски револуционери Даме Груев, Петар Поп Арсов, д-р Христо Татарчев, Иван Хаџи Николов, Антон Димитров и Христо Батанџиев, формирана е Внатрешната македонска револуционерна организација (ВМРО). Најголемо дело на Организацијата беше Илинденското востание во 1903 година. На Рилскиот конгрес организацијата го доби називот Внатрешна македонско-одринска револуционерна организација (ВМОРО). Покрај споменатите македонски револуцонери, носители на организацијата беа Гоце Делчев, Ѓорче Петров, Пере Тошев, Димо Хаџи Димов, Јане Сандански, Никола Карев и многу други револуционери.
1944  Единиците на НОВ на Македонија по борбите што ги водеа на приодите кон Битола го ослободија градот.
2004  САД ја признаа Република Македонија под уставното име.

Родени:

1575  Гвидо Ренииталијански сликар.
1840  Огист Роден — француски скулптор.
1956  Џордан Рудесклавијатурист на американската прогресивна метал група Dream Theater.
1978  Горка Вердуго — шпански велосипедист.
1992  Карлос Верона — шпански велосипедист.

Починале:

1847  Феликс Манделсон - Бартолди — германски композитор, пијанист и диригент.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември