2 ноември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< ноември >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

2 ноември е 306-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (307-и во престапна година). Остануваат 59 денови до крајот на годината.

Настани:

676  Папа Дониј станал папа.
1570  Голем наплив од Северното море ги разурнал бреговите од Холандија до Данска, при што загинале над 1000 лица.
1687  Од султанскиот престол на Отоманската империја бил симнат Мехмед IV.
1789  Во Франција е национализиран голем дел од недвижниот имот на Католичката црква.
1795  Француска револуција: Почеток на француската директорија.
1914  Русија ѝ објавила војна на Отоманската империја.
1936  Формирана е Канадската радиодифузна корпорација, национална радио и телевизија на Канада која постои и денес (СВС).
1936  Пуштен е во работа телевизискиот сервис на британската радиодифузна коропорација Би-би-си (ВВС). Телевизискиот канал, под името ВВС1 функционира до денес.
1953  Пакистанскиот парламент ја прогласил државата за Исламска Република Пакистан.
1956  Унгарија објавува дека излегува од Варшавскиот пакт.
1965  Албанскиот лидер Енвер Хоџа објавува дека неговата земја влегува во сојузнички односи со Кина.
1991  Патријарх Вартоломеј I станал вселенски партијарх, односно патријарх на Цариградската Патријаршија.
1988  За прв пат на интернет се појавил вирус.
1999  Црна Гора ја вовела германската марка за своја валута.
2004  Џорџ Буш станал претседател на САД.

Родени:

69 п.н.е.  Клеопатра — кралица на Египет од македонската династија Птолемаиди и негов последеен фараон.
1699  Жан Батист Симеон Шарден — француски сликар.
1755  Марија Антоанета — принцеза на Австрија и кралица на Франција и на Навара.
1795  Џејмс Полкпретседател на САД.
1815  Џорџ Бул — британски филозоф и математичар.
1844  Мехмед V — отомански султан.
1847  Жорж Сорел — француски филозоф, основач на синдикализмот.
1854  Исидор Гунсберг — британски шахист.
1865  Ворен Хардингпретседател на САД.
1906  Лукино Висконтииталијански филмски режисер, сценарист, еден од зачетниците на неореалистичката филмска школа.
1929  Ричард Тајлер — канадски физичар.
1932  Стојан Ристески — македонски научен работник, поет и раскажувач.
1938  Софија Грчка — кралица на Шпанија.
1962  Трајко Вељаноскипретседател на Собранието на Република Македонија.
1974  Нели — американски рапер.

Починале:

1950  Џорџ Бернард Шо — британски писател, романсиер, музички и драмски критичар.
1963  Нго Дин Дием — претседател на Јужен Виетнам.
1990  Панче Мировски — првиот лирски тенор на македонската оперска сцена и своевидна легенда на Штип.
2004  Тео ван Гог — холандски режисер.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември