Северно Море

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Северното Море е рабно море што се наоѓа во Северна Европа во Атлантскиот Океан. Тоа е долго 970 км и 560 км широко со вкупна територија од 570.000 км². Голем број на европакси реки се празнат во ова море. Северното Море е поврзано со Атлантски Океан на север и запад и со Балтичко Море на исток.

Морето ги зафаќа бреговите на: Обединетото Кралство, Германија, Холандија, Данска, Норвешка и Шведска.