Црвено Море

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Топографска карта на Црвеното Море

Црвено Море (арапски البحر الأحمر, ел-Бахр ел-Ахмар; хебрејски ים סוף, Јам Суф) е море кое се наоѓа помеѓу Азија и Африка на заливот од Индискиот океан. На север од морето се наоѓа Суецкиот канал, Синајскиот Полуостров и Акапскиот Залив.

Морето е долго околу 1.900 км, а максималната ширина изнесува 300 км. Максимална длабочина 2500 метри. Зафаќа површина од 450.000 км²[1][2].

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Координати: Erioll world.svg 26°00′N″34, 00°E′region:EG″type:adm1st