Естуар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Естуар е утока на река во вид на залив, каде што под влијание на морските бранови, на приливите и на одливите, речното корито е проширено. Такви се утоките на реките Темза, Лаба, Лоара и други.[1]

Галерија[уреди]

Наводи[уреди]

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]