28 ноември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< ноември >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

28 ноември е 332-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (333-и во престапна година). Остануваат 33 денови до крајот на годината.

Настани:

1520  Португалскиот морепловец Фернандо Магелан, вплови во Пацификот, минувајќи низ јужноамериканската теснина која денес го носи неговото име.
1821  Панама прогласи независност од Шпанија и ѝ се придружи на Колумбија.
1905  Во Даблин, ирскиот националист Артур Грифит ја основал партијата „Шин Фејн“.
1943  Во Техеран почна конференцијата меѓу претседателот на САД Франклин Рузвелт, британскиот премиер Винстон Черчил и претседатеклот на Советскиот Сојуз, Јосиф Сталин. На конференцијата е разгледано натамошното водење на војната со Германија, повоеното уредување на Европа и друго. Конференцијата заврши на 1 декември.
1981  Со голема свеченост е предаден во употреба Споменикот на слободата во Кочани, дело на Глигор Чемерски.
1995  Чешка стана 26-та членка на ОЕЦД (Организација за економска соработка и развој).
1997  Во Скопје свечено е отворена амбасадата на Австрија во Република Македонија.

Родени:

1118  Мануел I Комненвизантиски цар.
1489  Маргарита Тјудоранглиска принцеза.
1632  Жан Батист Лилифранцуски композитор.
1757  Вилијам Блејк — англиски поет.
1820  Фридрих Енгелсгермански философ и револуционер.
1829  Антон Григорјевич Рубинштајнруски композитор.
1857  Алфонсо XIIкрал на Шпанија.
1881  Штефан Цвајгавстриски писател.
1887  Ернст Рем — германски воен офицер.
1907  Алберто Моравијаиталијански писател.
1908  Клод Леви-Строс — француски антрополог.
1925  Никола Кордоскимакедонски борец.
1928  Миодраг Павловиќсрпски писател.
1932  Бранко Илиевски — македонски раскажувач.
1946  Ален Лајтманамерикански физичар.
1961  Ирина Саломикова — руска спринт-кануистка.
1977  Фабио Гросо — италијански фудбалер.
1990  Тош ван дер Сандебелгиски велосипедист.

Починале:

1680  Џовани Лоренцо Бернинииталијански архитект.
1907  Иван Гарванов — бугарски револуционер.
1941  Живоин Павловиќ — југословенски комунист.
1954  Енрико Ферми — италијански физичар.
1982  Елена — кралица на Романија.
2004  Јусуф Реџепи — македонски лекар.
2010  Лесли Нилсен — американско-канадски актер.
2011  Анте Марковиќ — последниот премиер на СФРЈ.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември