8 ноември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< ноември >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

8 ноември е 312-иот ден во годината според григоријанскиот календар (313-и во престапна година). Остануваат 53 денови до крајот на годината.

Настани:

392  Византискиот император Теодосиј I го воведува христијанството како официјална религија на Византија.
1620  Триесетгодишна војна: Битка на Бела Планина и решителна победа на Светата Римска империја.
1793  Во Париз француската револуционерна власт го отворила Лувр за јавноста како музеј.
1889  Монтана станала 41-ва држава на САД.
1895  Експериментирајќи со електрицитет, Вилхелм Рентген ги открил Икс-зраците.
1932  Франклин Делано Рузвелт е избран за претседател на САД.
1941  Основана е Комунистичката партија на Албанија.
1944  НОВ: Ослободени се Штип, Неготино и Струга.
1960  Џон Ф. Кенеди е избран за претседател на САД.
1977  Грчкиот археолог Манолис Андроникос го открил гробот на Филип II Македонски во Кутлеш (Вергина).
1995  Француската десничарска влада неочекувано поднесе оставка, но претседателот Жак Ширак побара од премиерот Ален Жипе, да остане на функцијата и да го формира новиот кабинет.
1995  Република Македонија официјално стана 38-ма членка на Советот на Европа.

Родени:

30  Нерва — римски цар.
1622  Карл X — крал на Шведска.
1656  Едмонд Халеј — англиски астроном, геофизичар, математичар и физичар.
1837  Илија Чавчаваѕе — грузиски писател, поет и новинар.
1848  Готлоб Фреге — германски математичар.
1868  Феликс Хаусдорф — германски математичар.
1875  Милан Матов — револуционер и брат на Христо Матов.
1878  Димитрија Чуповски — еден од најистакнатите и најдоследни организатори и афирматори на македонската национална мисла.
1878  Димитар Влахов — истакнат македонски револуционерполитичар и публицист.
1900  Маргарет Мичел — американска писателка.
1906  Михаило Апостолски — македонски академикнароден херој и генерал-полковник.
1920  Божидар Видоески — македонски писател, македонист, познат лингвист и член на МАНУ.
1935  Ален Делон — француски актер и режисер.
1977  Јусуп Абдусаломов — таџикистански борач.
1980  Луис Фабијано — бразилски фудбалер.
1983  Бланка Власиќ — хрватска атлетичарка.
1983  Павел Погребњак — руски фудбалер.

Починале:

618  Адеодат I — римски папа.
955  Агапит II — римски папа.
1719  Мишел Рол — француски математичар.
1226  Луј VIII — француски крал.
1647  Џон Милтон — англиски поет.
1890  Сесар Франк — француски композитор.
1945  Атанас Лозанчев — македонски револуционер.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември