5 ноември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Шаблон:Ноември 2014 5 ноември е 309-иот ден во годината според григоријанскиот календар (310-и во престапна година). Остануваат 56 денови до крајот на годината.

Настани:

1492  Морепловецот Кристофер Колумбо во својот дневник запиша дека пронашол „едно вкусно растение од кое живеат луѓето. Тоа беше прв пишан документ во кој се спомнува царевката.
1630  Со мирот во Мадрид заврши Англиско-шпанската војна. Претходно Армијата на Шпанија која во оваа земја се бореше со Австрија против Англија, Франција и Холандија, беше поразена на море и на копно.
1854  Се одиграла Битката кај Инкерман во Кримската војна
1940  Демократот Франклин Рузвелт го победи на изборите републиканецот Вендел Вилки и по третпат е избран за претседател на САД.
1956  Британските падобранци се спуштија во Порт Саид во рамките на тројната британско-француско-израелска агресија врз Египет за контрола на Суецкиот канал. Со енергична акција на Обединетите нации и САД, агресијата беше запрена, но остави политички последици врз целиот регион и врз светот.
1969  САД го лансираа првиот вселенски брод „Маринер-3“ во правец кон Марс. Поради некои технички грешки мисијата претрпе неупсех.
1992  Демократскиот кандидат, гувернерот од Арканзас, Бил Клинтон убедливо победи на претседателските избори дури во 40 држави на САД.
2009  Садам Хусеин е осуден на смрт.
2008  Барак Обама стана претседател на САД.

Родени:

1615  Ибрахим I — отомански султан.
1701  Пјетро ЛонгиВенецијански сликар (п. 1785.)
1854  Пол Сабатје — француски хемичар и нобеловец (п. 1941.)
1912  Александар Гаревски — македонски градежен инженер.
1913  Вивиен Ли — англиска филмска и театарска актерка.
1931  Бранко Гапо — македонски филмски режисер.
1931  Милчо Ристов — македонски академ.
1936  Иван Стамболиќ — српски политичар.
1959  Мирче Клечкароски — македонски поет.
1959  Брајан Адамс — канадски рок-музичар, гитарист и фотограф.
1971  Џони Гринвуд — член на групата Radiohead.
1987  Бен Свифт — британски велосипедист.
1992  Магомед Оздоев — руски фудбалер.
1992  Марко Верати — италијански фудбалер.

Починале:

1515  Мариото АлбертинелиИталијански сликар.
1879  Џејмс Кларк Максвел — шкотски физичар и математичар кој важи за најголемиот теоретски физичар на XIX век.
1980  Бане Андреев — активист на комунистичкото, работничкото и студентското движење во Југославија и Македонија.
1992  Арпад Ело — унгарско-американски физичар, статистичар и шаховски мајстор.
1994  Милан Младеновиќ — фронтмен на култната екс-ју група од Белград, „Екатерина Велика“ (ЕКВ)


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември