Крис Смолинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Англија Крис Смолинг
Chris Smalling and Wes Brown cropped.jpg
Лични податоци
Роден на 22 ноември 1989 (1989-11-22) (25 г.)
Роден во Лондон, Англија
Висина &100000000000001920000001,92 м
Позиција центар бек, десен бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
Број 12
Младинска кариера
Милвол Милвол
Меидстоун Јунајтед Меидстоун Јунајтед
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2007-2008 Меидстоун Јунајтед Меидстоун Јунајтед 12 (1)
2008-2010 Фулам Фулам 13 (0)
2010- Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 76 (2)
Репрезентација
2009 Англија Англија 20 1 (0)
2009-2011 Англија Англија 21 14 (1)
2011- Англија Англија 12 (0)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 15 фебруари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 15 фебруари 2012

Кристофер Лојд „Крис“ Смолинг или (англиски: Christopher Lloyd Smalling) (роден на 22 ноември 1989) е англиски фудбалер кој игра како централен дефанзивец или десен бек за Манчестер Јунајтед и Англискиот национален тим.

Во текот на својата младост, Смолинг играл за академијата на Милвол, пред да замине во локалниот тим од нон-лигата Меидстоун јунајтед. Тој беше избран за дел од тимот на Кент училиштето за играчи под 16 години во 2005 година пред да напредува и да заигра во тимот до 18 години во 2007 година, а неговите перформанси за Кент училиштето резултираа за него да биде избран да игра за Англискиот тим на училиштата под-18 години во 2008 година. Во ова време Смолинг, исто така, се утврди во првиот тим на Меидстоун јунајтед, и неговите импресивни игри за клубот и земјата го водат доведе до потпишување на две годишен договор со Мидлзборо во мај 2008 година.

Едвај еден месец по потпишувањето за Мидлзборо сепак, Смолинг и клубот го раскинаа договорот поради неговата носталгија за неговиот роден град. Набргу потоа, во јуни 2008 година, тој потпиша за Премиер лигашот, Фулам. Тој го направи своето професионално деби со нив во мај 2009 година во послединот натпревар во 2008-09-тата сезона во Премиер Лигата и им помогнаа да стигнат до Финалето во Лигата на Европа накрајот од сезоната.

Во јануари 2010 година, Смолинг потпиша пред-договор со Манчестер Јунајтед и им се приклучи нив официјално на 1 јули. Тој го направи своето деби во официјален натпревар во ФА Комјунити Шилд 2010-та победата над Челзи и го заработи својот прв медал во кариерата. Од своето деби, тој направи повеќе од 30 настапи за клубот и се воспостави себеси како прв избор на резерва за најдобрите стопери на Манчестер Јунајтед Рио Фердинанд и Немања Видиќ но истотака, тој стана и кандидат за позицијата десен бек.

Смолинг ја претставува Англија на различни нивоа и во моментов е член на сениорскиот тим. Тој играше за Англија на училишно ниво под-18 години, во почетокот на 2008 година пред да го направи дебито за селекцијата под 20 и под 21-на година во 2009. Тој го направи своето деби за сениорскиот тим на Англија во победата од 3-0 над Бугарија на 2 септември 2011 година.

Кариера[уреди]

Ран живот и Меидстоун Јунајтед[уреди]

Смолинг е роден во Гринич, Лондон, и почнал да игра фудбал на возраст од девет години за Валдерслејд Бојс (Walderslade Boys). По некое време тој доаѓа во академијата на Милвол, со шеснаесет-годишни, а на Меидстоун Јунајтед му се приклучи по продолжувањето на своето образование во Четам Граматика Школата за Момци.

Откако играше за сите младински категории во Меидстоун тој беше прекомандуван во првиот тим под покровителство на тренерите Питер Нот и Тони Корнвел. Смолинг го направи своето деби за првиот тим на "Камењата" на 11 април 2007 година во поразот со 4-1 од Тонбриџ во Кент Сениор Купот. Понатаму тој настапи во ФА Трофи купот, а во декември 2007 Смолинг го направи своето деби во Лигата за клубот и ги одигра сите 90 минути во нерешениот меч со Харлоу Таун 1-1. Смолинг импресионира со својте настапи и брзо станува витален дел од последната линија на Меидстоун, сепак поради повреда и меѓународните должност тој направи само 11 настапи за тимот од Кент. Смолинг го постигна единствениот гол за Меидстоун, реализирајќи во 4-2 победата над Ист Тарок Јунајтед на 24 март 2008 година, меч кој накрајот исто така се испостави дека и неговиот последен за клубот.

Фулам[уреди]

Смолинг со Фулам во август 2009

По привлекување силен интерес од Фулам, Гилингем, Чарлтон и Рединг, Смолинг потпиша за Мидлзборо две-годишен договор на 30 Април, 2008. Сепак веднаш по неговиот договор со Боро трансферот беше откажан заради тоа што Смолинг бил загрижен за родното место и чуствувал носталгија, па во јуни 2008 година тој потпиша за тимот од Премиер лигата, Лондонскиот Фулам. Смолинг не беше под договор со Меидстоун (како што забранува правилото за ученици кој играат за Англија), и како такви клубот од Истмиан лигата немаше право на надоместок за играчот, сепак Фулам постигнаа договор во кој му плати на Меидстоун сума од £ 10,000 за трансферот и 10.000 фунти на секои десет лигашки меча што тој ќе ги одигра. Тој беше направен капитен на играчите за развој во клубот, одреден од страна на менаџерот Били МекКинли.

На 24 мај 2009 година, Смолинг го направи своето деби во Премиер Лигата за Фулам, влегувајќи на местото на Арон Хјуз во 77 минута во последниот натпревар во 2008-09-та сезоната во Премиер Лигата кога Фулам загуби дома со 2-0 од Евертон. Смолинг го направи својот прв старт за Фулам на 17 септември, на гостувањето во Софија кај ЦСКА во УЕФА Лига Европа, натпреварот заврши 1-1. На 28 декември, Смолинг го направи својот прв старт во лигата за Фулам, во 2-1 поразот од Челси на Стемфорд Бриџ во последниот натпревар за Фулам во 2009 година и постигна одлучувачки автогол во 75-тата минута од натпреварот.

Манчестер Јунајтед[уреди]

На 27 јануари 2010 година, Манчестер Јунајтед објави дека тие имаат потпишано со Смолинг, на неоткриена сума, но играч ќе остане да престојува во Фулам во преостанатиот дел од 2009-10-та сезоната во Премиер Лигата, пред да му се приклучи на Јунајтед за почетокот на кампањата 2010-11. Трансферот беше официјализиран на 1 јули. Тој го направи своето деби за Манчестер Јунајтед во 3-1 победа во пријателскиот меч со Селтик на 16 јули, и направи пенал, која доведе до гол за Селтик единствен во мечот. Тој го постигна својот прв гол за клубот во уште еден пријателски меч овојпат против Чивас Гвадалахара на 30 јули, кога погоди со глава по корнерот на Дарон Гибсон, во мечот што заврши со пораз за неговиот тим од 3-2.

Сезона 2010-11[уреди]

Смолинг го направи своето деби во официјален меч за Јунајтед на 8 август 2010 во ФА Комјунити Шилд, појавувајќи се како замена во второто полувреме во 3-1 победата над Челси. Неговото деби во Премиер Лигата за Јунајтед дојде во нивната 3:0 победа над Вест Хем Јунајтед на 28 август, кога влезе од клупата во 74-тата минута на местото на Џони Еванс. На 15 септември, тој го направи своето деби во Лигата на шампионите, играјќи ги сите 90 минути во 0-0 ремито дома против Ренџерс. Осум дена подоцна Смолинг го постигна својот прв гол за Манчестер Јунајтед, кој исто така беше неговиот прв сениорски гол во кариерата, во 5-2 на гости победата над Сканторп во Лига купот. Смолинг потоа го имаше својот прв целосен меч во Премиер Лигата за Јунајтед на 4 јануари 2011 година, кога беше партнер на Немања Видиќ во сите 90 минути за 2-1 победа против Стоук Сити. Со својте 16 меча во шампионатот, накрајот тој помага и има важен придонес за 19-тата рекордна титула на Манчестер Јунајтед во најсилната англиска конкуренција. На 8 јули 2011 година, Смолинг потпиша нов петгодишен договор со Јунајтед.

2011-12 сезона[уреди]

Смолинг го постигна својот прв гол во сезоната 2011-12 уште во првиот официјален натпревар на Манчестер во ФА Комјунити Шилд 2011 ,против градскиот ривал на Јунајтед, Манчестер Сити. По слободниот удар на Ешли Јанг, Смолинг од непосредна близина биеше со волеј за да го намали дефицитот на својот тим на 2-1. Манчестер Јунајтед накрајот го доби мечот со 3-2 со два гола на Нани, подоцна во мечот и ја одбрани титулата во ова натпреварување. Новата сезона исто така, Смолинг се прилагодуваше на новата улога, поради повредите на Немања Видиќ, Рио Фердинанд и Рафаел се налагаше Смолинг, Џони Еванс и новото засилување Фил Џонс да ги заменат. Еванс и Џонс најчесто играа како централни дефанзивци додека Смолинг беше поставен како десен бек, позиција што беше нова за него затоа што во минатата сезона постојано играше како центар бек. Смолинг го постигна својот прв во Премиер лигата, против конкурентот за титулата Челси на Олд Трафорд на 18 Септември 2011 година, по одличен удар со глава во далечениот агол за да го отвори резултатот, на крајот од мечот Јунајтед победи со 3-1.

Репрезентативна кариера[уреди]

Смолинг во репрезентативниот дрес

На 13-ти ноември 2010 Смолинг беше повикан во репрезентацијата на Англија за првпат за пријателскиот меч со Франција. Тогаш тој не доби шанса и беше неискористена резерва. Своето деби тој го направи во квалификациите за Евро 2012 против Бугарија на 2-ри септември 2011 кога играше како десен бек.


Титули[уреди]

Манчестер Јунајтед[уреди]

Премиер лига : 2010-11

ФА Комјунити Шилд : 2010, 2011

за второ место

Лига на Шампиони : 2010/11 (вице шампион)


Надворешни врски[уреди]