Никита Хрушчов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Никита Хрушчов
Никита Хрущёв
A portrait shot of an older, bald man with bifocal glasses. He is wearing a blazer over a collared shirt and tie. In his hands, he is holding a set of papers.

Во служба
14 септември, 1953 – 14 октомври, 1964
Претседател
Премиер
Претходник Јосиф Сталин
Наследник Леонид Брежнев

Во служба
27 март 1958 – 14 октомври 1964
First Deputies
Претходник Николај Булганин
Наследник Алексеј Косигин

Во служба
27 февруари 1956 – 16 ноември 1964
Заменик Андреј Кириленко
Претходник нема
Наследник Леонид Брежнев

Во служба
22 март 1939 – 16 ноември 1964

Во служба
16 декември 1949 – 14 октомври 1964

Член на Оргбиро
Во служба
16 декември 1949 – 14 октомври 1952

Кандидат-член на Президиумот
Во служба
18 јануари 1938 – 22 март 1939
Лични податоци
Роден(а) април 15, 1894(1894-04-15)
Калиновка, Руска империја
Починал(а) септември 11, 1971(1971-09-11) (воз. 77 г.)
Москва, Советски Сојуз
Националност Совет
Партија КПСС
Сопружник
  • Јефросина (1916–1919)
  • Маруша (1922)
  • Нина (1923–1971)
Вероисповед (Атеист)
Потпис A scrawled "Н Хрущёв"

Никита Сергеевич Хрушчов (на руски: Ники́та Серге́евич Хрущё́в) бил советски политичар и државник. На Дванаесеттиот конгрес на КПСС Хрушчов ги подложил на радикална критика методите и системот на власта на Јосиф Висарионович Сталин и со тоа отворил нов период во советската внатрешна и надоврешна политика.

Во 1964 година бил сменет од сите функции.


Видете исто[уреди]

Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДимитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Димитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I Coat of Arms of Moscow.svg
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II Romanov Flag.svg
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов Flag of the Soviet Union.svg
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Димитриј Медведев • Владимир Путин Flag of Russia.svg