Зависна територија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Карта на зависните територии во светот
   АВС
   ДАН
   НЗЛ
   НОР
   ВБР
   САД
   ФРА
   ХОЛ
   ЧИЛ

Зависна територија или зависност е територија без целосна политичка независност од некоја држава.

Африка[уреди]

Америка[уреди]

Азија[уреди]

Европа[уреди]

Океанија[уреди]

Поврзано[уреди]