Заедница на независни држави

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Содружество Независимых Государств (СНГ)
Sodruzhestvo Nezavisimykh Gosudarstv (SNG)
Заедница на независни држави (ЗНД)
Знамето на the Commonwealth of Independent States Emblem на the Commonwealth of Independent States
Местоположбата на the Commonwealth of Independent States
Административен центар Минск
Најголем град Москва
Работен јазик руски
Членство
Лидери
 -  Извршен секретар Русија Сергеј Лебедев
Основање 21 декември 1991
Население
 -  проц. 2008 г. 276,917,629 
БДП (ПКМ) проц. 2007 г.
 -  Вкупно $2,906.944 милијарди 
 -  По глава на жител $10,498 
БДП (номинален) проц. 2007 г.
 -  Вкупно $1,691.861 милијарди 
 -  По глава на жител $6,110 
Часовна зона (UTC+2 to +12)
Мреж. место
http://www.cis.minsk.by/

Заедницата на независни држави (ЗНД) (руски: Содружество Независимых Государств — СНГ) е меѓународна организација, или алијанса, која се состои од 11 поранешни советски републики: Ерменија, Азербејџан, Белорусија, Грузија, Казахстан, Киргистан, Молдавија, Русија, Таџикистан и Узбекистан. Туркменистан го прекинал трајното членство од 26 август 2005 и сега е земја соработничка.

Средба на лидерите на ЗНД во Бишкек во 2008 година

Создавањето на ЗНД било сигнал за распадот на Советскиот Сојуз и, според лидерите на Русија, неговата намера била да „овозможи цивилизиран развод“ на советските републики. Но, многу набљудувачи го гледаат ЗНД како алатка со која Русија би можела да го задржи своето влијание врз пост-советските држави. Од неговото формирање, земјите членки на ЗНД потпишале голем број на документи поврзани со интеграција и соработка во полињата на економијата, одбраната и надворешната политика.

ЗНД не е конфедерација.

Две од пост-советските држави во 1997 го формирале сојузот на Русија и Белорусија, сега конфедерален, со намера да постане федерален (како СССР) во некое идно време.

Членки[уреди]

Наводи[уреди]