Азери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Азери
(Azəri türkləri[1], Azərilər)
Вкупен број на населението Околу 35 000 000
Региони каде што живее етничката група
Јазик азербејџански
Религија Ислам
Azerbaijanilanguage.png


Азерите се турски народ кои живеат во Азербејџан со околу 90% од вкупното население. Освен во Азербејџан, азерите ги има и во Иран со околу 24% од вкупниот број на население. Азерите се со муслиманска вероисповед (шиити) и зборуваат азерски јазик. Азерци има околу 35 000 000, од кој 23 500 000 се во Иран [2] а околу 8 500 000 во Азербејџан.

Фото Галерија[уреди]

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]

Reference[уреди]