Брунеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Negara Brunei Darussalam
Држава Брунеј, Дом на мирот
بروني دارالسلام
Знаме
Гесло"Секогаш во служба со Господовото водство"  (превод)
ХимнаAllah Peliharakan Sultan
Господ да го благослови султанот

Главен град
(и најголем)
Бандар Сери Бегаван
Службен јазик малајски
Демоним брунеец
Уредување Исламска апсолутна монархија
 -  Султан Хасанал Болкијах
 -  Крунисан принц Ал Мухтаде Билах
Формирање
 -  Султанат 14-ти век 
 -  Крај на британскиот протекторат 1 јануари 1984 
Површина
 -  Вкупна 5.770 км2 (172-ра)
 -  Вода (%) 8.6
Население
 -  проценка за јули 2008 381,371[1] 
 -  Густина 66 жит/км2 (134-та)
БДП (ПКМ) проценка за 2007
 -  Вкупен $19.683 милијарди[2] (114-та)
 -  По жител $50,116[2] (5-та)
БДП (номинален) проценка за 2008
 -  Вкупно $14.553 милијарди[2] 
 -  По жител $37,053[2] 
ИЧР (2008) 0.924 (висок) (27-ма)
Валута Брунејски долар (BND)
Часовен појас (UTC+8)
Се вози на лево
НДД .bn
Повик. бр. +6731
1. Исто така 080 од Источна Малезија

Брунеј е островска држава во Југоисточна Азија. Се наоѓа на островот Борнео. Главен град е Бандар Сери Бегаван.

Етимологија[уреди]

Историја[уреди]

Географија[уреди]

Карта на Брунеј.

Клима[уреди]

Политички систем[уреди]

Административна поделба[уреди]

Карта на окрузите во Брунеј

Брунеј е поделен на 4 окрузи („даера“). Тие понатаму се делат на вкупно 38 покраини („муким“).[3]

Бр. Округ Админ. центар Население
1. Белајт Куала Белајт 109.000
2. Брунеј-Муара   Бандар Сери Бегаван 380.000
3. Тембуронг Бангар 10.000
4. Тутонг Пекан Тутонг 56.000

Економија[уреди]

Население, јазик и религија[уреди]

Култура[уреди]

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]