Окрузи во Казахстан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Окрузи на Казакстан.

Областите на Казакстан се поделени на окрузи (казашки: аудандар).

Тие се (по области):

Акмола[уреди]

Актобе[уреди]

Алмати[уреди]

Атирау[уреди]

Источен Казахстан[уреди]

Караганди[уреди]

Костанај[уреди]

Кизилорда[уреди]

Мангистау[уреди]

Северен Казакстан[уреди]

Павлодар[уреди]

Јужен Казакстан[уреди]

Западен Казакстан[уреди]

Жамбил[уреди]

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]