30 март

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< март >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

30 март е 89-иот ден во годината според григоријанскиот календар (90-и во престапна година). Остануваат 276 денови до крајот на годината.

Настани:

1867  Потпишан е Договор меѓу САД и Царска Русија со кој, САД од Царска Русија ја купија Алјаска за 7,2 милиони американски долари.
1940  Јапонија воспостави маронетска влада во окупираната Кина.
1960  Во САД, во вселенската база Кејп Кенеди е лансиран првиот метеоролошки вештачки сателит „Тајрос - 1“.
1967  НАТО официјално го напушти своето седиште во Париз.
1973  Последниот контигент американски војници го напушти јужниот дел на Виетнам.
1979  Кинескиот премиер и реформатор Денг Сјаопинг ги прогласува неговите „Четири основни начела“ за социо-политичката иднина на НР Кина.
1992  Република Македонија и Република Хрватска со размена на ноти склучија спогодба за воспоставување дипломатски односи меѓу двете држави на ниво на амбасади.
1994  Во Стразбур, Република Македонија пристапи на 15 конвенции на Советот на Европа.

Родени:

1746  Франциско Хосе де Гоја — шпански сликар и гравер.
1853  Винсент ван Гог — голем холандски сликар, зачетник на постимпресионизмот.
1894  Сергеј Владимирович Илјушин — водечки советски конструктор на авиони.

Починале:

1863  Огист Браве — француски физичар.
1925  Рудолф Штајнер — австриски филозоф.
1957  Макс Аманнацистички функционер.
1986  Џејмс Кегни — американски актер.
2007  Трајче Попов — македонски режисер.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември