Кокосови Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кокосови Острови
ГеслоMaju Pulu Kita  (јазик?)
„Нашиот развиен остров“
Главен град Вест Ајленд
Најголем село Бантам (Хоум Ајленд)
Службен јазик англиски (дефакто)
Демоним
  • Кокосовци
  • Кокосовоостровјани
Уредување дедерална уставна монархија
 -  Монарх Елизабета II
 -  Претседател на грофството Ајндил Минком
територија на Австралија
 -  припоени од
Британската империја

1857 
 -  предадени во
надлежност на Австралија

1955 
Површина
 -  Вкупна 14 км2 
 -  Вода (%) 0
Население
 -  проценка за јули 2009 596[1] (241)
 -  Густина 43 жит/км2 (н/п)
Валута австралиски долар (AUD)
Часовен појас CCT (UTC+06:30)
НДД .cc
Повик. бр. 61 891
Кокосови О-ви се наоѓа во Индиски Океан
Кокосови О-ви
Местоположба на Кокосовите Острови во Индискиот Океан.


Територијата на Кокосовите Острови или Килиншки Острови (англ. Cocos (Keeling) Islands) се територија на Австралија кои се со самоуправа. Оваа земја се состои два атола и дваесет и седум корални острови. Островите се наоѓаат во Индискиот Океан и на пола пат од Австралија и Шри Ланка.

Галерија[уреди]

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]