16 мај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< мај >>
Н П В С Ч П С
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

16 мај е 136-иот ден во годината според григоријанскиот календар (137-и во престапна година). Остануваат 229 денови до крајот на годината.

Настани:

1795  Филип Пинел, француски природонаучник и лекар за душевни болести, во париската болница „Салпетриер“, отвори прво одделение за душевни болести.
1943  Германските нацисти го задушија востанието, кое на 19 април 1943 година почна во Варшавското гето, едно од најголемите што за Евреите го изгради хитлеровата власт по окупацијата на Полска. Од 70.000 жители во гетото загинаа 13.000. Се спасија само околу 80-тина жители.
1974  Собранието на СФРЈ го прогласи Јосип Броз Тито за доживотен претседател на државата.
2007  Николас Саркози ја презеде претседателската функција во Франција.

Родени:

1611  Инокентиј XI — римски папа.
1883  Џелал Бајарпретседател на Турција.
1898  Десанка Максимовиќ — српска поетеса († 1993)
1898  Растко Петровиќ — српски поет, патеписец и дипломат.
1905  Хенри Фонда — американски филмски актер.
1927  Павлина Апостолова — македонска оперска певица.
1928  Петар Костов — македонски раскажувач, романсиер и драмски автор.
1924  Дауд Џавара — гамбиски државник.
1953  Пирс Броснан — ирски глумец.
1954  Зоран Анчевски — македонски поет, есеист и преведувач.
1964  Решат Ахмети — македонски академски сликар.
1966  Џенет Џексон — американска пејачка.
1970  Габриела Сабатини — аргентинска тенисерка.
1973  Тори Спелинг — американска глумица.
1974  Лаура Паузини — италијанска поп-пејачка
1980  Сајмон Геранс — австралиски велосипедист
1986  Меган Фокс — американски модел и актерка.

Починале:

1830  Жозеф Фурје — француски математичар и физичар.
1926  Мехмед VI — последниот отомански султан.
1943  Илија Антевски - Смок — припадник на напредното студентско и комунистичко движење на Македонија.
1985  Жан Дифибевајар и архитект, еден од најзначајните француски сликари по Втората светска војна.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември