12 мај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Шаблон:Мај 2014 12 мај е 132-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (133-и во престапна година). Остануваат 233 денови до крајот на годината.

Настани:

1993  Република Македонија воспостави дипломатски односи со Република Босна и Херцеговина.
1993  Швајцарија ја призна Република Македонија.
1994  Со руско посредство, склучено е примирје со што е прекината ерменско - азербејџанската војна во Нагорно-Карабах.
2004  Бранко Црвенковски ја презема должноста Претседател на Република Македонија.
2008  Катастрофален земјотрес од 7,9 степени по Рихтер во централна Кина однесе над 22.000 животи.

Родени:

1820  Флоренс Најтингел — англиска медицинска сестра.
1869  Карл Шуман — германски спортист.
1707  Карл фон Лине — шведски ботаничар.
1907  Кетрин Хепберн — американска артистка.
1914  Никола Вражалски — македонски правник.
1923  Атанас Петровски — македонски филмски режисер и продуцент.
1923  Живко Стефановски — македонски функционер.
1932  Валтер Вандерли — бразилски органист и пијанист во правците боса нова и лаунџ.
1932  Дарко Дамески — еден од најистакнатите македонски, театарски, филмски и телевизиски актери.
1979  Хоаким Родригез — шпански велосипедист.
1991  Џо Домбровски — американски велосипедист.

Починале:

1003  Папа Силвестер II, римски папа.
1012  Папа Сергиј IV, римски папа.
1860  Чарлс Бери, англиски архитект.
1884  Беджих Сметана, чешки композитор и диригент.
1904  Вангел Георгиев, андартски капетан.
1905  Атанас Шабанов-Тешовалијата, македонски ајдутин и револуционер.
1995  Круме Наумовски, македонски првоборец.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември