18 мај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< мај >>
Н П В С Ч П С
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

18 мај е 138-иот ден во годината според григоријанскиот календар (139-и во престапна година). Остануваат 227 денови до крајот на годината.

Настани:

1925  Извршен е масакр во пиринското село Дабница врз локалното население од страна на месните чети на ВМРО на Ванчо Михајлов.
1954  Стапи во сила Европската конвенција за човекови права.
1974  Индија изврши прва нуклеарна проба во пустината во Раџастан, со што стана шеста држава која изврши нуклеарен тест.
1977  Во Москва за време на Дванаесеттото генерално собрание на ИКОМ, 18 мај е прогласен за Меѓународен ден на музеите.
1980  Стотици илјади луѓе ја презедоа контролата над јужнокорејскиот град Квангџзу, по немирите во кои единиците на воената хунта убија најмалку двесте продемократски демонстранти.

Родени:

1711  Руѓер Бошковиќфизичар, математичар, астроном, филозоф и дипломат.
1814  Михаил Бакунин — руски револуционер.
1872  Бертранд Расел — англиски филозоф.
1872  Јане Сандански — истакнат македонски револуционер, војвода и еден од раководителите на ТМОРО и доследен следбеник на Гоцевите идеи.
1899  Душан Недељковиќ — српски философ и етнолог.
1908  Карл Колдевеј — германски поларен истражувач.
1914  Борис Христов — бугарски оперски пеач.
1920  Јован Павле II — римски папа.
1934  Петар Ширилов — македонски раскажувач.
1935  Иван Доровски — македонски и чешки поет.
1962  Сандра Крету — германска пејачка и текстописец.
1978  Тор Хушовд — норвешки велосипедист.
1979  Благој Нацоски — македонски оперски пејач.
1980  Ана Угриновска — македонска кајакарка.
1984  Ники Терпстра — холандски велосипедист.
1986  Алексеј Жуканенко — руски кошаркар.
1988  Кевин Реза — француски велосипедист.

Починале:

526  Јован I — римски папа.
1799  Пјер Огистен Карон де Бомарше — француски писател.
1800  Александар Суворовруски кнез и генералисимус
1908  Карл Колдевеј — германски поларен истражувач.

Празници:

Меѓународен ден на музеите
јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември