26 мај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< мај >>
Н П В С Ч П С
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

26 мај е 146-иот ден во годината според григоријанскиот календар (147-и во престапна година). Остануваат 219 денови до крајот на годината.

Настани:

1882  Германскиот бактериолог Роберт Кох (1843-1910) на собирот на берлинските лекари соопшти дека го открил бацилот што ја предизвикува туберкулозата и оти пронашол лек за оваа болест - тубекулин. Кох го откри и причинителот на колерата од која во минатите столетија умираа десетици илјади луѓе во светот. За овој труд во 1905 година ја доби Нобеловата награда за медицина.
1972  Во Москва е потпишан договор меѓу САД и Советскиот Сојуз за ограничување на стратегиското нуклеарно вооружување.
1994  Весникот на албански јазикФлака е влазеримит“ почна да излегува како дневен весник.

Родени:

1478  Папа Климент VII — римски папа.
1566  Мехмед III — отомански султан.
1799  Александар Пушкин — руски поет и писател († 1837.).
1907  Џон Вејн — американски глумец.
1939  Витали Галков — руски кану-спринтер.
1964  Лени Кравиц — американски музичар.
1967  Кевин Мур — клавијатурист на групата Dream Theater.
1971  Мет Стоун — американски продуцент.
1984  Микел Ниеве — шпански велосипедист.

Починале:

735  Пречесен Беда — англиски светец и историчар, наречен „Татко на англиската историја“.
1421  Мехмед I — отомански султан.
1512  Бајазит II — отомански султан (р. 1447.).
1917  Борис Дрангов — бугарски офицер.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември