24 мај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< мај >>
Н П В С Ч П С
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

24 мај е 144-иот ден во годината според григоријанскиот календар (145-и во престапна година). Остануваат 221 денови до крајот на годината.

Настани:

1218  Магнус III станува крал на Шведска
1832  Грција станува кралство
1833  Во Њујорк официјално е пуштен во употреба Бруклинскиот мост
1881  Османлиската империја ги предоставува Тесалија и Арта на Грција
1915  Прва светска војна: Италија објавува војна на Австро-Унгарија
1928  Професорот на Лондонскиот универзитет, Александар Флеминг, го пронајде пеницилинот, прв антибиотик, ефикасен лек против многу болести.
1940  Јосиф Бродски, руски поет, добитник на Нобеловата награда за литература.
1954  Во Скопје, на сцената на скопската опера е изведена првата македонска национална опера „Гоце“, од македонскиот композитор Кирил Македонски.
1961  Кипар станува член на Советот на Европа
1994  Во стампедо на муслиманските аџии во Мека, во Саудиска Арабија загинаа 270 лица.
1996  Во Штип е поставен камен-темелникот на црквата „Свети Кирил и Методиј“.
2000  Израел ја прекинува дваесетидвегодишната окупација на Јужен Либан
2002  Русија и САД го потпишуваат Московскиот договор познат како СОРТ

Родени:

1734  Жан Пол Мара — познат француски револуционер, еден од водачите на француската буржоаска револуција.
1803  Шарл Лисјен Бонапартфранцуски кнез и истакнат орнитолог.
1905  Михаил Шолохов — еден од најголемите руски прозаисти.
1933  Александар Христовски — македонски писател.
1956  Лилјана Поповска — македонска политичарка.
1981  Виктор Рубанукраински олимписки медалист во стрелаштво.
1988  Тони Галопен — француски велосипедист.

19 Германикус, римски државник и војсководец.

Починале:

1543  Никола Коперник — полски астроном, прочуен како застапник на хелиоцентричниот систем.

Празници:

Македонија: Ден на сесловенските просветители
Бугарија: Ден на бугарската просвета и култура и на словенската писменост
Русија: Ден на словенската писменост и култура
Украина: Ден на словенската писменост и култура
Чешка: Ден на словенските мисионери Кирил и Методиј
јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември