4 мај

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Шаблон:Мај 2014 4 мај е 124-иот ден во годината според григоријанскиот календар (125-и во престапна година). Остануваат 241 денови до крајот на годината.

Настани:

1494  Кристофер Колумбо пристига на Јамајка
1814  Наполеон Бонапарт пристига на островот Елба, каде што е протеран по својот пораз
1886  Во Чикаго се случуваат Хајмаркетските немири поврзани со штрајкот од Први мај
1904  САД ја започнале изградбата на Панамскиот канал.
1953  Ернест Хемингвеј е награден со Пулицеровата награда за „Старецот и морето“.
1979  Маргарет Тачер станува првата жена премиер на Британија
1993  Управата за ПТТ на Република Македонија е примена во членството на Меѓународниот сојуз за телекомуникации - организација на ООН во областа на телекомуникациите со седиште во Женева.

Родени:

1008  Анри I — француски крал.
1881  Александар Керенски — руски политичар.
1909  Методи Поповски — македонски командант.
1913  Катерина — принцеза на Грција.
1928  Хосни Мубарак — египетски претседател
1929  Одри Хепберн — британска актерка со белгиско потекло
1953  Нина Гопова — руска кану-спринтерка.
1969  Давид А. Бадер — американски информатичар.
1981  Александар Колобнев — руски велосипедист.
1981  Давид де ла Фуенте — шпански велосипедист.
1985  Бо Мекејлеб — американски кошаркар.
1987  Францеск Фабрегас — шпански фудбалер.
1989  Даниел Ѓурта — унгарски пливач.

Починале:

1903  Гоце Делчев, еден од најголемите идеолози на народноослободителното движење на македонскиот народ кон крајот на 19-от и во почетокот на 20-от век.
1909  Тома Никлев, македонски револуционер.
1979  Бранко Зарески, македонски поет, критичар и публицист..
1980  Јосип Броз Тито, претседател на поранешна Социјалистичка Федеративна Република Југославија.
2001  Васка Илиева, македонска изведувачка на народна музика.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември