28 мај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< мај >>
Н П В С Ч П С
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

28 мај е 148-иот ден во годината според григоријанскиот календар (149-и во престапна година). Остануваат 217 денови до крајот на годината.

Настани:

1937  Невил Чемберлен стана англиски премиер. Беше решителен носител на англиската и на европската политика за смирување.
1971  Советскиот Сојуз во правец на Марс ја лансира автоматската вселенска сонда „Марс-3“, со тежина од пет тони.
1993  Република Македонија примена во членството на Меѓународната организација на трудот со седиште во Женева.
1994  Во Битола е отворено Првото меѓународно графичко триенале.

Родени:

1524  Селим II — отомански султан.
1822  Дедо Иљо Малешевски — прочуен македонски ајдутски војвода — во втората половина на XIX век, кој учествуваше во битките против Турците.
1888  Џим Торп — американски спортист.
1889  Рихард Рети — чехословачки шаховски велемајстор.
1893  Мина Виткојц — германски поет.
1903  Маргарит Моно — француски текстописец и композитор.
1925  Булент Еџевит — премиер на Турција.
1972  Филип Петровски — македонски политички активист и библиотекар.
1990  Роан Денис — австралиски велосипедист

Починале:

1598  Валаам — охридски архиепископ.
1787  Леополд Моцарт — прочуен австриски класицистички композитор.
1805  Лујџи Бокерини — италијански композитор и виолончелист.
1937  Алфред Адлер — австриски лекар.
1990  Вилхелм Вагенфелд — германски индустриски дизајнер.
1995  Исак Сион — учесник во НОБ.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември