10 мај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< мај >>
Н П В С Ч П С
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

10 мај е 130-иот ден во годината според григоријанскиот календар (131-и во престапна година). Остануваат 235 денови до крајот на годината.

Настани:

1497  Италијанскиот морепловец Америго Веспучи тргна на првото патување во новиот свет. Во текот на патувањето, вплови до бреговите на Хондурас и на Бразил и откри нов континент меѓу Европа и Азија, наречен по него Америка.
1503  Морепловецот Кристофер Колумбо прв ги забележува Кајманските Острови
1877  Романија прогласува независност од Отоманската империја
1989  Алпинистите Димитар Илиевски (35) од Битола, Виктор Грошељ (36) од Љубљана и Стипе Божиќ (37) од Сплит го освоија највисокиот врв на светот, Монт Еверест. Притоа загина Димитар Илиевски.

Родени:

1731  Виктор Луј — француски архитект, добитник на Римската награда.
1748  Луј Жан Пјер Вјејо — француски орнитолог.
1876  Иван Цанкар — словенечки писател, поет, раскажувач, драматург и публицист.
1878  Густав Штрасеман — германски канцелар
1879  Симон Петљура — украински политички деец.
1899  Фред Астер — американски глумец и танчер.
1949  Мјуча Прада — италијанска модна креаторка.
1957  Џавит Асани — македонски политичар и поранешен член на ОНА.
1960  Боно — ирски пејач
1966  Џонатан Едвардс — англиски атлетичар
1969  Денис Бергкамп — холандски фудбалер
1980  Кирил Лазаров — македонски ракометар.
1991  Џанмарко Ѕигони — италијански фудбалер.
1991  Тим Веленс — белгиски велосипедист.

Починале:

1509  Катерина Сфроца — грофица од Форли.
1774  Луј XVкрал на Франција.
1969  Томо Смилјаниќ - Брадина — македонски и српски етнограф.
1975  Атанас Великов Атанасов — македонски борец.
1977  Џоана Крафорд — американска артистка.
1989  Димитар Илиевски - Мурато — македонски алпинист.
1994  Клинт Брукс — американски литературен критичар.
2006  Александар Зиновјев — руски филозоф, социолог, есеист и книжевен сатиричар.
2008  Лејла Генчер — турска оперска пејачка.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември