17 мај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< мај >>
Н П В С Ч П С
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

17 мај е 137-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (138-и во престапна година). Остануваат 228 денови до крајот на годината.

Настани:

1973  Специјалниот сенаторски комитет во САД, ја започна истрагата за аферата „Вотергејт“, во која беше вмешан и тогашниот американски претседател, Ричард Никсон.
1994  Во Малави се одржуваат првите повеќепартиски избори.
1994  Во Скопје е отворен Првиот меѓународен саем на книги и либрографика.

Родени:

1749  Едвард Џенер — пронаоѓач на вакцината против големи сипаници.
1836  Вилхелм Штајниц — австриски шахист.
1886  Алфонсо XIII — шпански крал.
1904  Жан Габен — француски филмски и театарски глумец.
1924  Митко Илиевски — еден од доајените на Филозофски факултет во Скопје.
1931  Георги Христов — македонски писател од Бугарија.
1939  Александар Смилевски — македонски архитект.
1940  Рејнатo Пуно — врховен судија на Филипините.
1947  Никола Донев — југословенски и македонски одбојкар.
1962  Неждет Мустафа — македонски политичар.
1969  Кристина Николовска — македонски поет.
1980  Фредрик Кесијакоф — шведски велосипедист.
1984  Игор Денисов — руски фудбалер.
1985  Грег ван Авермет — белгиски велосипедист.
1987  Едвалд Боасон Хаген — норвешки велосипедист.
1990  Сони Колбрели — италијански велосипедист.

Починале:

1727  Катерина I — царица на Русија.
1395  Крале Марко — македонски феудален владетел, крал и легендарен јунак од усното народно творештво.
1886  Џон Дир — американскиот инженер.
1905  Ламбринос Вранас — андартски капетан.
1984  Ирвин Шо — американски раскажувач и драмски писател.
1985  Нешо Марковски — македонски новинар.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември