Вилхелм Штајниц

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Wilhelm Steinitz.jpg

Вилхелм Штајниц (германски: Wilhelm Steinitz и подоцна во САД: William Steinitz, 17 мај 1836 во Прага - 12 август 1900 во Њујорк) бил австриски шахист и првиот кои официјално бил прогласен светски шампион во 1886 по неговата победа во Њу Орлеанс. Познат е по оригиналните идеи во врска со позиција кои ги има воведено во играта. Штајниц го претворил шахот во вид на наука и бил најпродуктивниот шаховски писател во 19 век. Со неговото учество во шахот тој длабоко успеал да го убеди светот за важноста на позициската игра како што се потрудил да докаже Франсоа-Андре Филидор еден век пред него.

Штајниц ја задржал титулата на шаховски шампион до 1894 кога бил поразен од страна на Емануел Ласкер. – August 12, 1900

Извор[уреди]

Бурџес, Нан и Емс, 2004, Светските најзначителни шаховски игри, Робинсон Паблишинг, Лондон. ISBN 1-84119-905-2