30 мај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< мај >>
Н П В С Ч П С
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

30 мај е 150-иот ден во годината според григоријанскиот календар (151-и во престапна година). Остануваат 215 денови до крајот на годината.

Настани:

1498  Кристофер Колумбо, шпански морепловец со Италијанско потекло со шест бродови исплови од шпанското пристаниште Санлукар на третото патување во новиот свет, за време на кое ги откри Тринидад и брегот на Јужна Америка.
1973  Западна Германија и Чехословачка постигнаа Договор за нормализација на односите, ставајќи крај на 32-годишните несогласувања меѓу двете земји.
1981  Во Бангладеш во обидот за државен удар, убиен е претседателот Ајаур Рахман.
1998  Во земјотресот, што ја зафати северната авганистанска покраина Тахар, загинаа најмалку три илјади лица.

Родени:

1220  Александар Невски — голем кнез на Новгород и Владимир и руски светец.
1845  Амадеј Iкрал на Шпанија.
1876  Владимир Назор — хрватски писател.
1896  Хауард Хокс — американски филмски режисер.
1922  Александар Матковски — прв доктор на историски науки од Македонија и прв историчар ориенталист.
1928  Густав Леонхарт — холандски клавијатурист и диригент, истакнат деец во областа на автентичната музичка изведба
1932  Хозе Мело — филипински правник.
1934  Алексеј Леонов — советски космонаут.
1936  Димитар Димитров — македонски поет.
1937  Љубиша Георгиевски — македонски политичар и филмски режисер.
1949  Симјон Симев — македонски поет.
1950  Саво Костадиновски — македонски поет.
1950  Бертранд Делано — градоначалник на Париз.
1951  Здравко Чолиќ — босанско-српски поп-пејач.
1964  Венко Андоновски — македонски писател.
1973  Лариса Косорукова — израелска кану-спринтерка.
1974  Николина Кујача — македонска актерка.
1981  Девендра Банхарт — фолк-рок кантавтор и музичар.

Починале:

1431  Јованка Орлеанка — француска национална хероина од Стогодишната војна (1337 - 1453.).
1574  Шарл IXкрал на Франција.
1594  Балинт Балаши — ренесансен лирски поет, основач на модерната унгарска лирика.
1640  Петар Паул Рубенс — фламански сликар.
1744  Александар Поуп — англиски поет.
1778  Франсоа Волтер — француски писател, историчар и филозоф.
1905  Боривоје Јовановиќ-Брана — војвода на Српскиот комитет на четничката акција.
1918  Георгиј Валентинович Плеханов — руски филозоф, политичар, историчар, критичар, естетичар и социолог.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември