29 мај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< мај >>
Н П В С Ч П С
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

29 мај е 149-иот ден во годината според григоријанскиот календар (150-и во престапна година). Остануваат 216 денови до крајот на годината.

Настани:

1453  Турскиот султан Мехмед II успева по скоро двомесечна опсада да го освои Константинопол, по што градот претрпел уште едно пљачкосување и разурнување.
1953  Сер Едмунд Хилари и шерпасот Тенсинг Норкај први во историјата на човештвото се искачија на највисокиот врв на земјата, „покривот на светот“ Монт Еверест, висок 8.848 метри.
1996  Република Македонија во Хелсинки и формално пристапи кон Завршниот документ на Конференцијата за европска безбедност и соработка.
1996  Во Будимпешта, Република Македонија е примена за рамноправна членка на Европската конференција за транспорт - ЦЕМТ.

Родени:

1439  Пиј III — римски папа.
1917  Џон Кенедипретседател на САД.
1923  Олга Спиридоновиќ — една од најпознатите театарски и филмски глумици во поранешна Југославија.
1929  Питер Хигс — британски теоретски физичар, познат по фундаменталната честичка Хигсов бозон, наречена и „божја честичка“.
1927  Димитрие Османли — македонски филмски и театарски режисер.
1934  Есад Бајрам — македонски поет.
1940  Таихо Коки — јапонски сумо-борач.
1965  Саша Митрев — македонски професор.
1970  Роберто ди Матео — италјански фудбалер и сегашен менаџер.
1971  Зоран Витанов — македонски политичар и економист.
1971  Габриела Конеска Трајковска — вицепремиер на Македонија.
1977  Масимо Амброзини — италијански фудбалер.
1980  Антон Рјаков — узбекистански кану-спринтер.
1981  Андреј Аршавин — руски фудбалер.
1990  Тибо Пино — француски велосипедист.

Починале:

1453  Константин XI Палеолог — последниот римски (византиски) император. Легендата вели дека кога османлиите влегле во Константинопол, еден ангел го спасил императорот и го сместил во пештера под Златната порта, каде тој ќе чека да биде вратен во живот кога Константинопол повторно ќе стане христијански град.
1982  Роми Шнајдер — австриска филмска актерка.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември