Тибо Пино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Тибо Пино

Пино на Критериум ду Дофине 2011
Лични податоци
Цело име Тибо Пино
Роден 29 мај 1990 (1990-05-29) (24 г.)
Мелизе, Франција
Висина 1,80 м[1]
Маса 63 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клуб FDJ.fr
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за искачување
Професионални клубови
2010– Франсе де Жу
Значајни победи
Гранд Тур
Тур де Франс
1 етапа (2012)
Последна промена
18 јуни 2014

Тибо Пино (француски: Thibaut Pinot; р. 29 мај 1990 во Мелизе, Горна Сона) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата FDJ.fr.[2] Тој е означен како еден од најветувачките таленти во францускиот велосипедизам и победил на планинска етапа на Тур де Франс 2012, и покрај тоа што бил најмладиот возач на трката.

Кариера[уреди]

Пино на возраст од 22 години бил најмладиот возач на Тур де Франс 2012. Освоил престижна победа на осмата етапа, која била составена од седум категоризирани искачувања, вклучувајќи и едно од категорија 1 Кол де ла Кроа, каде кратко пред врвот го поминал Фредрик Кесијакоф (Астана). Потоа продолжил по спустот и по рамниот дел на патот кон самиот крај на етапата на 16 километри по искачувањето. Ја држел предноста пред групата, која вклучувала некои од кандидатите за генералниот пласман на Тур, и покрај ветерот во гради, но неверојатно бодрен од неговиот екипен менаџер Марк Мадио. Ја поминал линијата сам со предност од 26 секунди пред останатите членови.[3] И покрај тоа што бил најмладиот возач на Тур,[4] тој успеал да заврши 10. во генералниот пласман. Со 22 години и 54 дена, станал најмладиот возач кој завршил во првите десет по Рајмонд Импанис во 1947, кој тогаш имал 21 година и 8 месеци.[5]

На Тур де Франс 2013, Пино ја напуштил трката на шеснаесеттата етапа. По разочарувачкиот Тур, тој завршил на високото седмо место на Вуелта а Еспања.

Достигнувања[уреди]

2007
Јуниорска Тур де Гваделуп
Јуниорски Дром Провенсал
Јуниорски Челинџ де л’ест
2008
Тур де Горна Сона
Јуниорска Тур д’Ардеш
Јуниорски Савојарде
2009
Трка околу долината Аоста
Етапа 3 на Трка околу Горна Савоја
Тур ду Кантон де Марел Вертелак
ГП де ла вил де Дел
2010
1. Планински пласман Тур де Романди
1. Планински пласман Париз-Корез
2011
1. Краен пласман Тур д’Алзас
1. Етапа 5
1. Краен пласман Сетимана Сиклистика Ломбарда
1. Етапа 1
Тур де л’Ен
1. Етапа 2
1. Етапа 4
3. Краен пласман Трка околу Турција
7. Краен пласман Трка околу Баварија
Jersey white.svg Пласман за млад возач
9. ГП Бруно Бегели
2012
1. Етапа 5 Тур де л’Ен
10. Краен пласман Тур де Франс
1. Етапа 8
2013
4. Краен пласман Тур де Свис
6. Краен пласман Тур де л’Ен
7. Краен пласман Вуелта а Еспања
8. Краен пласман Волта а Каталуња
2014
9. Краен пласман Трка околу Баскија
10. Краен пласман Тур де Романди

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]