11 мај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< мај >>
Н П В С Ч П С
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

11 мај е 131-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (132-и во престапна година). Остануваат 234 денови до крајот на годината.

Настани:

1867  Со Лондонскиот договор потврдена е независноста и неутралноста на Луксембург.
1946  Во Милано со концертот на кој диригираше Артуро Тосканини, повторно е отворена миланската Скала. Изградена е во 1778 г. од Џузепе Пермарини и собира 3.000 гледачи. Во неа настапуваа славните италијански уметници: Енрико Карузо, Тито Руфо, Амелита Гали - Курчи и други. Името го добила според црквата Санта Марија Скала, која се наоѓаше на местото каде што е изградена оваа оперска зграда, која повеќепати е обновувана.
1973  Долниот дом на Парламентот на Сојузна Република Германија ја потврди спогодбата за воспоставување на односи меѓу двете Германии. Со тоа е заклучен долгогодишниот период на отворено непријателство и непризнавање на Демократска Република Германија како суверена држава.
2010  Дејвид Камерон станува Премиер на Обединетото Кралство со победата на Конзервативците на парламентарните избори.

Родени:

483  Јустинијан Iвизантиски цар од Македонија (†565)
1904  Салвадор Дали — шпански сликар и протагонист на надреализмот во Франција и САД.
1929  Гане Тодоровски — македонски поет.
1942  Ирена — грчка принцеза.
1953  Ѓорѓе Балашевиќсрпски кантавтор и писател.
1964  Сибила Петлевски — хрватска писателка.
1978  Летиција Кастафранцуски модел и актерка.
1981  Адам Хансенавстралиски велосипедист.
1984  Андрес Иниесташпански фудбалер.
1986  Абу Диабифранцуски фудбалер.
1988  Марсел Кител — германски велосипедист.

Починале:

1708  Жил Ардуен Мансар — француски архитект
1916  Макс Регер — германски композитор, пијанист и музички педагог, претставник на доцниот романтизам.
1949  Коци Ѕоѕе — македонски комунист.
1976  Алвар Алто — фински архитект.
1981  Боб Марли — јамајкански пејач-текстописец и музичар.
2001  Даглас Адамс — англиски писател.
2003  Кирил Ќортошев — македонски филмски, тетарски и телевизиски актер и режисер.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември