14 мај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< мај >>
Н П В С Ч П С
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

14 мај е 134-иот ден во годината според григоријанскиот календар (135-и во престапна година). Остануваат 231 денови до крајот на годината.

Настани:

1643  Четиригодишниот Луј XIV станува крал на Франција по смртта на татко му, Луј XIII. Мајка му Ана Австриска станува регент до неговото полнолетство.
1948  Прогласена е независната држава Израел. Арапските соседи веднаш ја напаѓаат, со што започнува Војната за независност.
1955  Седум комунистички земји и СССР потпишуваат договор за меѓусебна одбрана познат како Варшавски договор.
1999  Во текот на бомбардирањето на СР Југославија, авиони на НАТО погодија колона со бегалци на Косово. Загинаа 87 лица.

Родени:

1727  Томас Гејнсборо — познат англиски портретист и пејзажист
1771  Роберт Овен — англиски социјалист, еден од најпознатите претставници на утопискиот социјализам.
1919  Аврам Садикарио — македонски поет.
1964  Росен Плевнелиев — бизнисмен и политичар од Бугарија.
1974  Матео Тосато — италијански велосипедист.
1981  Димитар Мираковски — македонски кошаркар.
1984  Марк Цукерберг — основач на Facebook.
1984  Ларс Петер Нордхауг — норвешки велосипедист.
1985  Михаил Николаевич Кузнецов — руски слалом-кајакар.

Починале:

649  Теодор I — римски папа.
964  Јован XII — римски папа.
1493  Нанина де Медичи — ќерка на Пјеро ди Козимо де Медичи.
1610  Анри IVкрал на Франција.
1643  Луј XIIIкрал на Франција.
1912  Аугуст Стриндберг — шведски драмски писател (р. 1849)
1940  Ема Голдман — анархистка позната по својот политички активизам, пишување и по своите говори
1991  Аладар Геревич — унгарски мечувалец.
1998  Френк Синатра — американски пејач и глумец (р. 1915)


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември