31 мај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< мај >>
Н П В С Ч П С
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

31 мај е 151-иот ден во годината според григоријанскиот календар (152-и во престапна година). Остануваат 214 денови до крајот на годината.

Настани:

1942  Чехословачките патриоти го убија водачот на Гестапо, Рајнхард Хајдрих, еден од најсуровите нацистички злосторници, организатор на најмасовните масакри врз Полјаците, Евреите и Русите. Во знак на одмазда, нацистите го уништија селото Лидице и ги убија нивните жители.
1961  Јужна Африка се прогласи за република, за претседател на ЈАР е избран Чарлс Робертс Сварт, а државата го напушти Британскиот комонвелт.
1962  Во Израел е извршена смртна казна со бесење врз нацистичкиот злосторник Адолф Ајхман, еден од главните извршители на Хитлеровото „конечно решение“ на еврејското прашање во Европа. Во судскиот процес е утврдено дека Ајхман е виновен за смртта на шест милиони луѓе.
1991  Во Лисабон е потпишан мировен Договор за Ангола, според кој, по околу 16 години заврши граѓанската војна во таа африканска земја.

Родени:

1656  Марен Марефранцуски композитор за виола да гамба
1986  Роберт Гесинк — холандски велосипедист.

Починале:

1594  Јакопо Робусти Тинторетоиталијански маниристички сликар.
1809  Франц Јозеф Хајдн — австриски класицистички композитор.
1962  Адолф Ајхман — нацистички функционер, обесен по судскиот процес во кој е утврдено дека е виновен за смртта на шест милиони луѓе.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември