6 мај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< мај >>
Н П В С Ч П С
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

6 мај е 126-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (127-и во престапна година). Остануваат 239 денови до крајот на годината.

Настани:

1682  Луј XIV го преселил својот двор од Лувр во новиот замок Версај.
1889  Во Париз официјално е отворена Ајфеловата кула во рамките на Универзалната изложба од 1889. Конструктор на кулата е инженерот Густав Ајфел. Кулата е поставена во парискиот парк Шан де Марс и е висока 320 метри.
1937  Цепелинот „Хинденбургсе запалил и изгорел при слетувањето во близина на Њујорк при што загинале 36 луѓе. Оваа несреќа го означила крајот на цепелинот како редовно воздушно превозно средство.
1991  Во Сплит е убиен Сашко Гешовски, прва македонска жртва во конфликтот во поранешна СФРЈ. Тој ден Гешовски бил на должност стражар во командата на воено-поморската област во Сплит каде на протести излегле околу 30.000 демонстранти.
1994  Во Мексико на Генералното собрание на Светската организација за нумерирање на артиклите (ЕАН), како редовен член е примена и македонската организација ЕАН-МАК.
1994  Кралицата Елизабета II и претседателот Франсоа Митеран свечено го отвориле тунелот под Ламнанш, железничка врска помеѓу Обединетото Кралство и Франција.
2007  Претседателски избори во Франција: Николас Саркози е избран за претседател на Франција.

Родени:

1501  Марцелиј II — римски папа.
1848  Васил Апостолов Икономов — македонски учител, фолклорист, етнограф, печатар, преведувач и калиграф.
1856  Сигмунд Фројд — австриски научник, основач на психоанализата.
1868  Николај II — руски цар (убиен 1918).
1869  Апостол Петков — македонски револуционер.
1953  Тони Блер — британски политичар.
1954  Дора Бакојани — грчка политичарка.
1961  Џорџ Клуни — американски актер и режисер.
1982  Франсиско Вентосо — шпански велосипедист.
1986  Роман Кројцигер — чешки велосипедист.

Починале:

1910  Едвард VIIбритански крал.
1945  Џемаил Хасани — лидер на Бали Комбетар за Западна Македонија.
1949  Морис Метрлинкбелгиски писател од фламанско потекло.
1991  Сашо Гешовски — првата жртва од Македонија во воените конфликти во Југославија.
1992  Марлен Дитрих — прочуена американска филмска актерка од германско потекло.
1993  Велко Силјаноски — редовен професор на Филолошкиот факултет во Скопје, основоположник на дисциплината фонетика на англиски јазик.

Празници:

Ѓурѓовден, денот кога во 303 година според традицијата е погубен Светиот великомаченик Георгиј.
Ерделез, традиционален празник на Ромите.
јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември