Џорџ Клуни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Џорџ Клуни
George Clooney 66ème Festival de Venise (Mostra) 3Alt1.jpg
Клуни на венецикиот филмски фестивал во 2009 г.
Роден(а) Џорџ Тимоти Клуни
6 мај 1961
Лексингтон, Кентаки, САД
Занимање актер, режисер, продуцент, сценарист
Активност 1978–сегашност
Партнер(ка/ки/и) Талиа Балсам (1989-1993)

Џорџ Тимоти Клуни (англиски: George Timothy Clooney; р. 6 мај 1961) — американски актер и режисер, познат по улогата на д-р Дог Рос во серијата „Итно замрзнување“.

Биографија[уреди | уреди извор]

Роден е на 6 мај 1961 година во градот Лексингтон, во американската државата Кентаки. Татко му, Ник Клуни, е познат американски телевизиски водител. Џорџ Клуни се насочува кон актерската кариера откако не успева да се квалификува за место во безбол тимот „Синсинати редс“.

Клуни е висок 1,80 м и со години наоѓа добро место на скалилата за најубав или најелегантно облечен маж на годината.

Малку познат е фактот дека Џорџ Клуни е внук на познатата американска пејачка Розмари Клуни.

Стапува во брак на 15 декември 1989 г. со актерката Талин Болсам. По нивната тешка разделба решава да остане вечен ерген. Дури се обложува на 10 000 долари со актерките Мишел Фајфер и Никол Кидман, дека нема да се ожени повторно до 40-тиот роденден. Кога тоа не се случило го обновуваат облогот, но сега е двојно зголемен. Облогот е тоа дека Клуни нема да стане татко пред 50-тата година.

Избрана филмографија[уреди | уреди извор]

 • „Итно замрзнување“ 1994-1999 (ТВ серија)
 • „Од самрак до зори“ - 1996
 • „Еден прекрасен ден“ - 1996
 • „Миротворецот“- 1997
 • „Бетмен и Робин“ - 1997
 • „Надвор од контрола“ - 1998
 • „Тројца кралеви“ - 1999
 • „Совршена бура“ - 2000
 • „Единаесетмина на Оушн“ - 2001
 • „Неподносливо насилство“ - 2003
 • „Дванаесетмина на Оушн“ - 2004
 • „Сирија“ - 2005
 • „Мајкл Клејтон“ - 2007
 • „Тринаесетмина на Оушн“ - 2007
 • „Високо на небото“ - 2009

Режисерска филмографија[уреди | уреди извор]

 • Признание на еден опасен ум - 2002
 • Добра ноќ и среќно - 2005

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: