Франсиско Вентосо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Франсиско Вентосо

Вентосо на Вуелта Сиклиста а ла Комунидад де Мадрид 2009
Лични податоци
Цело име Франсиско Хосе Вентосо Алберди
Роден 6 мај 1982 (1982-05-06) (32 г.)
Реиноса, Кантабрија, Шпанија
Висина 1,78 м
Маса 69 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Мувистар Тим
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Спринтер
Професионални клубови
2004–2007
2008
2009–2010
2011–
Соние Дувал-Продир
Андалусиа-Кахасур
Кармиоро НГК
Мувистар Тим
Значајни победи
Гранд Тур
Џиро д’Италија
2 индивидуални етапи (2011, 2012)
Вуелта а Еспања
1 индивидуална етапа (2006)

Етапни трки

Тур Даун Андер
1 индивидуална етапа (2011)

Еднодневни трки и класици

Париз-Брисел (2010)
Национален друмски првак (2012)
Последна промена
3 февруари 2014

Франсиско Хосе Вентосо Алберди (шпански: Francisco José Ventoso Alberdi; р. 6 мај 1982 во Реиноса, Кантабрија) — шпански друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Мувистар Тим.[1] Вентосо станал професионалец со Соние Дувал-Продир во 2004, пред да се префрли во Андалусиа-Кахасур во 2008. Ја освоил трката Париз-Брисел во масовен спринт.[2] Поради неговата победа во овој еднодневен класик и 3 други етапни победи, тој бил вклучен во шпанската екипа да вози на Светското друмско првенство во Гилонг.[3]

Достигнувања[уреди]

2004
1. Етапа 1 Трка околу Катар
2005
4. Трофео Луис Пуиг
2006
1. Етапа 3 Вуелта а Еспања
1. Етапа 4a Еускал Бициклета
2007
4. Гент-Вевелгем
10. Краен пласман Вуелта а Кастилја и Леон
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Етапа 5
2008
1. Етапа 3 Вуелта а Кастилја и Леон
4. Краен пласман Вуелта а Ла Риоха
1. Етапа 1
2009
1. ГП Бегели
1. Краен пласман Париз-Корез
1. Краен пласман Трка околу Хајнан
1. Етапа 4
1. Краен пласман Синтури де л’Емпорда
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 1 Тур ду Геводан Лангведок-Русилон
1. Етапа 2 Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
2010
1. Париз-Брисел
1. Етапа 5 Вуелта а Андалусија
1. Етапа 2 Стер Електротур
1. Етапа 2 Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
2011
1. Етапа 6 Џиро д’Италија
1. Етапа 5 Тур Даун Андер
1. Етапа 3 Вуелта а Андалусија
1. Етапа 1 Вуелта а Кастилја и Леон
1. Етапа 2 Вуелта а Кастилја и Леон
1. Бодовен пласман
2. Вуелта а Мајорка
2012
1. MaillotEspaña.PNG Национален друмски првак
1. Етапа 4 Сиркут де ла Сарт
1. Етапа 9 Џиро д’Италија
1. Етапа 5 Тур ду Поату-Шарент
2013
5. Трофео Палма де Мајорка
5. Гран Премио Нобили Рубинетерие
6. Трофео Кампос-Сантаљи-Сес Салинес
6. Класика де Алмерија
8. ГП Уест-Франција

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди]

Гранд Тур 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013
Jersey pink.svg Џиро СО СО 92 66
Jersey yellow.svg Тур 78 СО 139
Jersey red.svg Вуелта 93 78

СО = се откажал

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]