3 мај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< мај >>
Н П В С Ч П С
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

3 мај е 123-иот ден во годината според григоријанскиот календар (124-и во престапна година). Остануваат 242 денови до крајот на годината.

Настани:

1494  Кристофер Колумбо го откри островот денес наречен Јамајка.
1791  Донесен е т.н. Устав од 3 мај како Владин акт, а подоцна истиот ден е усвоен од Сејмот на Полско-литванската унија. Овој устав бил втор во Европа и трет во светот (прв устав претставува уставот на Сан Марино, а втор е американскиот устав од 1787 година).
1945  Народната влада на Демократска Федеративна Македонија, по предлог на Комисијата за јазик и правопис при Министерството за просвета донесе решение за утврдување на македонската азбука. Азбуката првпат е отпечатена во весникот „Нова Македонија“ број 104, на 4 мај 1945 година.
1979  Со убедлива победа на конзервативците на британските парламентарни избори е извршена смена на кормилото на власта, а Маргарет Тачер стана прва жена премиер во британската историја.

Родени:

612  Константин III Ираклиј — византиски цар.
1367  Хенри IV — крал на Англија.
1415  Сесилја Невил — мајка на Едвард IV.
1469  Николо Макијавелииталијански политичар, дипломат, воен стручњак, поет и комедиограф.
1860  Вито Волтера — италијански математичар и физичар.
1917  Киро Глигоров — поранешен македонски претседател.
1920  Киро Билбиловски — македонски филмски снимател.
1933  Стивен Вајнберг — американски физичар.
1933  Џејмс Браун — американски музичар, познат како „Кум на соулот“.
1937  Миле Маневски — македонски поет и раскажувач.
1948  Авни Абдулах — македонски раскажувач и романсиер.
1984  Ѓорѓи Ицоски — македонски биатлонец и крос-кантри скијач.

Починале:

1481  Мехмед II Освојувачот — отомански султан (р. 1432).
1758  Бенедикт XIV — римски папа.
1942  Елпида Караманди — македонски народен херој.

Празници:

Светски ден на печатот
јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември