Марин Ле Пен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Марин Ле Пен
Marine Le Pen
Le Pen, Marine-9586.jpg
Марин Ле Пен (Јануари 2011)

Претседателката на Националниот фронт
Во служба
Стапил
16 јануари 2011
Претходник Жан Мари Ле Пен

Во служба
Стапил
14 јули 2009
Гласачка единица Северозападен Франција
Во служба
20 јули 2004 – 13 јули 2009
Гласачка единица Ил-д-Франс
Лични податоци
Роден(а) 5 август 1968 (1968-08-05) (46 г.)
Неји на Сена (92)
Националност Франција
Партија Национален фронт
Образование Универзитет во Париз
Струка адвокатка
Портал http://www.marinelepen2012.fr/

Марин Ле Пен (француски: Marine Le Pen; р. 5 август 1968 во Неји на Сена, Сенски Висови) — француска политичарка, кандидатката на Националниот фронт за француски претседателските избори во 2012 година.

Политичка кариера[уреди]

Ле Пен со Волен Сидеров

Работела како адвокатка од 1992 до 1998 години и европратеник од 2004 година.

Во 16 јануари 2011, Марин Ле Пен официјално е избрана за претседателката на Националниот фронт (67,65% од гласовите).[1][2] Таа кормилото го презема од својот татко Жан Мари Ле Пен, кој четири децении ја предводеше партијата што самиот ја основа.[3]

Таа е кандидатката на Националниот фронт за француски претседателските избори во 2012 година.[4][5]

Наводи[уреди]

Библиографија[уреди]

Автобиографија[уреди]

  • À contre flots, Jacques Grancher, 2006 ISBN 2733909576 (француски)

Надворешни врски[уреди]