Сони Колбрели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Сони Колбрели
Лични податоци
Цело име Сони Колбрели
Роден 17 мај 1990 (1990-05-17) (24 г.)
Дезенцано дел Гарда, Италија
Висина 1,76 м
Маса 71 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Бардијани-ЦСФ
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Професионални клубови
2009–2011
2010

2011

2012–
Залф Дезире Фиор
Колнаго-ЦСФ Инокс (стажант)
Колнаго-ЦСФ Инокс (стажант)
Колнаго-ЦСФ Бардијани
Последна промена
25 март 2014

Сони Колбрели (италијански: Sonny Colbrelli; р. 17 мај 1990) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Бардијани-ЦСФ.[1]

Колбрели настапува како професионалец од почетокот на сезоната 2012, придружувајќи му се на Колнаго-ЦСФ Бардијани како нов член,[2] од аматерската екипа Залф Дезире Фиор. Колбрели претходно настапувал за екипата како стажант. Колбрели го имал својот прв настап на некоја голема трка на Џиро д’Италија 2012, каде бил помошник на спринтерот, Сака Модоло; Колбрели завршил во првите десет на етапата 13, каде завршил на деветтото место откако го довел Модоло на четвртото место.[3]

Достигнувања[уреди]

2007
1. Меморијал Париде Брешани
1. Меморијал Микеле Карминати
1. ГП Спортиви Сестеси
2. Трофео Литокартотекника Џеме
2. Меморијал Пазолини
2. Гран Премио Комуне ди Робеко сул Навилјо
2. Трофео Пасини
2. Трофео Мама е Папа Отели
2. Меморијал Мама е Папа Бреголи
2. Трофео Кадути е Дисперси дел Комуне ди Пасирано
2. Трофео Комуне ди Гусаго
3. Гран Премио Спортиви Висанеси
3. Трофео Комуне ди Черијано Лагето
3. Меморијал Марко Рубони
3. Трофео Чита ди Палацоло
3. Трофео Комуне ди Корте Франка
3. Трофео Сан Бенедето
5. Гран Премио ди Бреша
5. Трофео Марино Масолини
5. Меморијал Анибале Франкини
5. ГП Индустрија Комерчо е Артиџанато Горнатезе
2008
1. Меморијал Париде Брешани
1. Трофео Пасини
1. Меморијал Надир Баруели
1. Етапа 1 (ТТТ) Тур де По де Во
2. ГП Легаторија Сан Лоренцо
2. Копа Линари
2. Трофео Форнитуре Индустријали
2. Трофео Чита ди Ивреа
2. Трофео Комуне ди Гусаго
2. Трофео Марко Алберти
3. Трофео Пол. Камињоне
3. Меморијал Анибале Франкини
3. Трофео Емилио Паганеси
3. Трофео Марино Масолини
3. МО Бенвенуто Верготини
3. Трофео Комуне ди Корте Франка
3. Трофео Луиџи Роси
3. Гран Премио Спортиви
4. Доменико ед Анита Колеони
5. Трофео ОМЛ
5. Трофео Фериоли Сантино
6. Копа Индустрија е Комерчо
2009
1. Трофео Г. Висентини
1. Ла Болгера
2. Џиро дел Венето
2. Меморијал Бенфенати
3. ГП Сан Бернардино
4. Трофео Рафаеле Марколи
4. Серџо Виола
5. ГП Вини док Валдадиге
7. Нотурна Пиомбинезе
7. Сиркуто ди Падерно
2010
1. Џиро дел Канавезе
1. ГП Сан Луиџи-Сона
1. ГП Индустрија дел Куоио е деле Пели
1. ГП Сан Луиџи-Каселе ди Сомакампања
1. Трофео Алчиде Дегаспери
1. Сиркуто ди Падерно
1. Етапа 3 Џиро Сиклистико Пеше Нетарине ди Ромања
2. ГП Комуне ди Кастенедоло
2. ГП Меморијал Карло Валентини
3. Трофео Комуне ди Акванегра сул Кјезе
3. Трофео Чита ди Конелјано
3. Копа Кадути ди Реда
5. Мармисти Валпантена
6. ГП Чита ди Валеџо
6. Тарга д’Оро Чита ди Лењано
6. Трофео Г. Висентини
7. Астико-Брента
7. Вини док Валдадиге
7. Сиркуто дел Порто
8. ГП Чементицило
10. Медалја д’Оро Нино Рончо
10. Меморијал Бенфенати
10. Копа Белричето
2011
1. Меморијал Гвидо Ѕампероли
1. Гран Премио де Нарди
2. ГП Чита ди Валеџо
2. Трофео Банка Пополаре Пива
2. Милано-Бусето
2. Трофео Зсшди
3. ГП Коли Ровескалеси
3. Џиро дел Тре Понти
3. ГП Либерационе
3. Трофео Франко Балестра
3. Копа Сан Гео
4. Меморијал Томас Касарото
5. Гран Премио Фиера дел Рисо
5. Сиркуто дел’Асунта
5. Трофео Марио Занки
7. Меморијал Бенфенати
8. Копа Чита ди Боцоло
8. Меморијал Винченцо Мантовани
8. Ла Болгера
9. Сиркуто Молинезе
9. Гран Премио дела Посента
10. Краен пласман Куп де насионс Вил Сакене
10. ГП Бјанко ди Кустоза
10. Копа Чита ди Лониго
10. Гран Премио Ринашита
2012
1. Етапа 1b (ТТТ) Џиро ди Паданија
2013
2. Волта Лимбург Класик
2. Трка Алмати
5. Гран Премио Бруно Бегели
7. Ронде ван Дренте
8. ГП Индустрија е Комерчо ди Прато
2014
2. ГП ди Лугано
3. Рома Максима
4. Трофео Лаигвелја
5. ГП Чита ди Камаиоре
6. Милано-Сан Ремо

Наводи[уреди]

  1. Бардијани-ЦСФ е спремен за 2014“, „Бардијани Валволе-ЦСФ Инокс“, Aster Sport Ltd., 11 ноември 2013 (конс. 10 јануари 2014).
  2. Stagione da incorniciare con 18 successi“, „Колнаго-ЦСФ Инокс“, Aster Sport Ltd., 21 октомври 2011 (конс. 19 мај 2012). (на италијански)
  3. Косинс, Питер. „Кевендиш победи на етапата 13 на Џиро“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 18 мај 2012 (конс. 19 мај 2012).

Надворешни врски[уреди]