Тим Веленс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Тим Веленс

Веленс на Трката околу Лимбург 2014
Лични податоци
Цело име Тим Веленс
Роден 10 мај 1991 (1991-05-10) (23 г.)
Синт Труиден, Белгија
Висина 1,83 м
Податоци за клубот
Мом. клуб Лото-Судал
Дисциплина Друмски
Планински велосипедизам (порано)
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за искачување
Аматерски клубови
2009
2010–2012
Авија Сајклинг Тим
Даво Лото Давитамон
Професионални клубови
2012– Лото-Белисол
Значајни победи
Етапни трки
Енеко Тур (2014)
Последна промена
16 март 2015
Веленс (во средина) во текот на последната етапа на Тур Даун Андер 2013

Тим Веленс (холандски: Tim Wellens; р. 10 мај 1991) — белгиски професионален друмски велосипедист и поранешен планински велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Лото-Судал.[1]

Веленс се натпреварува како професионалец од средината на сезоната 2012,[2] придружувајќи ѝ се на екипата Лото-Белисол по три сезони со нивната развојна екипа. Веленс го направил неговото деби со екипата на ГП Хосе Дибоа, каде завршил осми; подоцна се појавил на прва трка од Светската турнеја, преку настап на канадските трки во Квебек и Монтреал обидувајќи се да отиде во бегство на секоја од овие трки.[3][4] Веленс се покажал добро во последната трка од сезоната Трка околу Пекинг, завршувајќи на сите етапи во првите 25 - заземајќи го петтото место на последната етапа – и стигнувајќи до десеттото место во генералниот пласман,[5][6] и втор зад возачот на Тим Саксо Банк-Тинкоф Банк Рафал Мајка во пласманот за млад возач.[7]

Во август 2014 година, Велес го освоил генералниот пласман и шестата етапа на трката Енеко Тур.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2007
3. Национално крос-кантри првенство
2008
1. MaillotBélgica.PNG Национално јуниорско крос-кантри првенство
2009
1. Класик де Алпес
2. Краен пласман Кроз Истру
1. Етапа 1
3. Краен пласман Џорни Оробика
3. Покраинско првенство Лимбург
5. Краен пласман Лиеж-Ла Глезе
1. Етапа 4
2010
1. Ла Роуш
4. Меморијал Жилбер Рошефор
7. Краен пласман Тур де По де Савоја
2011
2. Зудкемпенс Пејл
2. Ла Роуш
3. Челинџ де Хесбаје
5. Краен пласман Тур де По де Савоја
2012
1. Борло Хроно
2. Краен пласман Тоскана-Копа деле Национи
2. Краен пласман Вуелта а Навара
3. Покраинско првенство Лимбург
4. Сиркут де Валони
8. Краен пласман Сиркут де Ардени
8. ГП Хосе Дибоа
10. Краен пласман Тур де л’Авенир
10. Краен пласман Трка околу Пекинг
2013
8. Краен пласман Тур де Валони
2014
1. Краен пласман Енеко Тур
1. Етапа 6
2. Краен пласман Стер Електротур
2. Национално хронометарско првенство
4. Џиро ди Ломбардија
6. ГП Западна Франција
2015
2. Трофео Сера де Трамунтана
10. Трофео Андрат-Мирадор д’ес Коломер
10. Краен пласман Париз-Ница

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Лото Белисол (LTB) – BEL“. Светска турнеја UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. http://www.uciworldtour.com/Modules/SUCI/TEAMS/TeamDetails.asp?id=MQ&RefDate=07.01.2013&MenuId=MTY2Njk&LangId=1&BackLink=%2Ftemplates%2FUCI%2FUCI2%2Flayout%2Easp%3FMenuId%3DMTY2Njk%26LangId%3D1. конс. 7 јануари 2013. 
  2. Деби на Тим Веленс“, „Лото-Белисол“, Belgian Cycling Company, 14 јули 2012 (конс. 13 октомври 2012).
  3. Аткинс, Бен. „Сајмон Геранс од бегство до спринтерска победа на ГП Квебек“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 7 септември 2012 (конс. 13 октомври 2012).
  4. Мур, Кајл. „Lars Petter Nordhaug nails career best win in GP Cycliste de Montréal“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 9 септември 2012 (конс. 13 октомври 2012).
  5. Стоукс, Шејн. „Cummings beats Hesjedal to scoop final stage of Tour of Beijing, Martin wins overall“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 13 октомври 2012 (конс. 13 октомври 2012).
  6. Рајан, Бери. „Тони Мартин победи на вторпат последователно на Трката околу Пекинг“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 13 октомври 2012 (конс. 13 октомври 2012).
  7. Одлично Тим Веленс!“, „Лото-Белисол“, Belgian Cycling Company, 13 октомври 2012 (конс. 13 октомври 2012).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]